Aktualności

„Pro Masovia” dla strażaków z OSP w Zalesiu

2017.07.31 14:00 , aktualizacja: 2017.08.01 11:59

Autor: Katarzyna Szymaniak (OR), Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc wręczyła Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” obchodzącej 70-lecie jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalesiu.

 

Święto 70-lecia OSP Zalesie w niedzielne południe przyciągnęło wielu zainteresowanych mieszkańców powiatu węgrowskiego. Po mszy polowej przy kaplicy w Zarzetce druhowie przemaszerowali na plac przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Grabinach, prezentując sztandary i wozy bojowe.

 

Deszcz odznaczeń dla jednostki

W imieniu mieszkańców Mazowsza za trud strażakom dziękowała członek zarządu Elżbieta Lanc. Wręczyła im Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”. OSP Zalesie otrzymało też medal „Za zasługi dla pożarnictwa”, który przekazał w imieniu Komendanta Głównego OSP st. bryg. Ireneusz Królik. Przedstawiciel parlamentu przywiózł „Orła Senatu RP”.

 

Waldemar Cyran, wójt gminy i druh w jednej osobie, obiecał dalsze systematyczne wsparcie OSP Zalesie i pozostałych gminnych jednostek. Goście wbili symboliczne gwoździe w tablicę upamiętniającą jubileusz 70-lecia.

 

Od wozu konnego do motopompy

Powstanie jednostki OSP w 1947 r. było wspólną inicjatywą mieszkańców wsi. Zaczęło się od samodzielnie skonstruowanego wozu konnego i ręcznej sikawki. Pierwszą motopompę druhowie z Zalesia dostali dopiero w 1955 r., a w 1967 r. ukończono drewnianą remizę strażacką, na gruncie, który podarował Jan Kania.

 

Przez lata strażakom OSP służyły leciwe żuki, ale w 2001 r., dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Sadownem oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego otrzymała wóz bojowy z prawdziwego zdarzenia – Star-244 GBA, wyposażony m.in. w motopompę i autopompę.

 

Droga i szkoła za pieniądze z zabawy

W latach 80. i 90. ubiegłego stulecia tradycją OSP w Zalesiu była organizacja zabaw tanecznych. Wypracowane dochody przeznaczano na zakup mundurów galowych i bojowych, wykupiono za nie grunt pod budowę garażu i wykonano około 250 m drogi betonowej. Wspomagano również finansowo nowo powstającą Szkołę Podstawową w Grabinach.

 

W 2008 roku OSP Zalesie przejęła budynek po byłej mleczarni w Zarzetce. Od tamtego czasu jest on adaptowany na potrzeby świetlicy i remizy jednocześnie, bo drewniana remiza wymaga kapitalnego remontu. Większość prac druhowie wykonują społecznie. Potrafią też bez wahania pomagać innym – w 2010 r. włączyli się w pomoc powodzianom w Kozienicach, a w 2011 r. w usuwanie skutków wichury na terenie Gminy Sadowne.

  • Dowódca jednostki prezentuje pamiątkowy dyplom i medal, obok przestawicielka samorządu Członek zarządu Elżbieta...
  • Stojące na trawniku rzędem pojazdy ratowniczo-gaśnicze z róznych epok Przegląd wozów strażackich...
  • Rząd druhów ze sztandarami Prezentacja sztandarów...

Liczba wyświetleń: 599

powrót