Aktualności

Wspólne muzeum w Treblince

2017.07.21 14:45

Autor: Paweł Burlewicz, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie poprowadzą miejsce pamięci po obozie zagłady w Treblince. W czwartek podpisano list intencyjny.

 

Porozumienie w sprawie współdziałania na rzecz utworzenia instytucji kultury pod nazwą „Muzeum – miejsce pamięci po niemieckim obozie zagłady i obozie pracy w Treblince” sygnował w imieniu rządu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Zarząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała jego członek Elżbieta Lanc.

 

Wyodrębniona placówka

Do tej pory Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince było oddziałem Muzeum Regionalnego w Siedlcach, instytucji prowadzonej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Jednak obie strony nowego porozumienia uznały, że ze względu na historyczną wagę tego miejsca kaźni oraz konieczność upowszechniania wiedzy o nim, nawiążą współpracę i utworzą nową, wspólną instytucję kultury.

 

Do końca lutego 2018 r. Muzeum Regionalne w Siedlcach zostanie podzielone, a jego oddział w Treblince przekształci się w samodzielną instytucję kultury, pod nazwą „Muzeum – miejsce pamięci po niemieckim obozie zagłady i obozie pracy w Treblince”.

 

Drugi cmentarz Europy

Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince powstało w 1964 r. Jest drugim w kolejności cmentarzyskiem w Europie z czasów II wojny światowej. Na terenie zachowane są relikty poobozowe i upamiętnienia, podawane jako przykłady najlepszych realizacji pomnikowych w świecie na obszarach martyrologicznych. Ich autorami są profesorzy: Adam Haupt, Franciszek Duszeńko i Franciszek Strynkiewicz. Muzeum obejmuje: były Obóz Zagłady, były Karny Obóz Pracy, kopalnię żwiru (w której pracowali więźniowie), Miejsce Straceń i tzw. „Czarną Drogę”.

 

W Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince w latach 2006–2015 Samorząd Województwa Mazowieckiego i Muzeum Regionalne zrealizowały wiele inwestycji, których łączny koszt przekroczył 4,4 mln zł. Roczne koszty utrzymania oddziału to ponad 600 tys. zł. Roczne przychody MWiM w 2015 r. wyniosły około 280 tys. zł.

  • Czworo reprezentantów obu stron przy stole prezydialnym Podpisanie dokumentu przez...
  • Oboje ściskają swoje ręce, w tle minister Piotr Gliński Wiceminister kultury i...
  • Grupa przedstawicieli rządu i samorządu rozmawia pod ścianką z logo ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego Porozumienie w sprawie...
  • Czworo uczestników uroczystości przy stole prezydialnym Elżbiecie Lanc (druga od...

Liczba wyświetleń: 546

powrót