Aktualności

Cieplej, taniej, nowocześniej – od Nadarzyna do Kołbieli

2017.07.18 13:15 , aktualizacja: 2017.07.20 11:51

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył ponad 10,6 mln zł na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej w ramach RPO WM 2014–2020. Umowy w tej sprawie podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i beneficjenci.

 

Prawie 6 mln zł trafi do gminy Nadarzyn, na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w indywidualnych budynkach mieszkalnych. Gmina Mszczonów ponad 2,8 mln zł z funduszy zainwestuje w termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Na ten sam cel Zielonka przeznaczy ze środków unijnych blisko 1,2 mln zł, gmina Pokrzywnica ponad 400 tys. zł, a do gminy Kołbiel trafi ponad 280 tys. zł wsparcia.

 

Zapewnią ciepło w domach

W gminie Nadarzyn, dzięki środkom unijnym, do końca roku w indywidualnych budynkach mieszkalnych zamontowane zostaną: powietrzne pompy ciepła, kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. Każda z tych inwestycji oznacza przygotowanie dokumentacji projektowej, zakup i dostawę urządzeń oraz montaż instalacji.

 

Nowoczesne technologie obniżą koszty zakupu energii z konwencjonalnych źródeł, takich jak węgiel kamienny czy drewno, i zmniejszą emisję szkodliwych substancji do środowiska.

 

Wystarczy na trzy ważne budynki

Na drugą połowę 2018 r. zaplanowano termomodernizację trzech budynków w gminie Mszczonów: szkoły podstawowej w Piekarach oraz Zespołu Szkół Publicznych i filii Gminnego Centrum Informacji w Osuchowie. Każde wzbogaci się o nowy system grzewczy, ocieplenie ścian zewnętrznych, okna i oświetlenie. Otrzymają też ogniwa fotowoltaiczne.

 

Również w Zielonce na wsparciu z UE (1,1 mln zł) skorzysta szkoła (nr 3 im. Janusza Korczaka). Tu zakres prac będzie podobny, ale dojdzie nowa wentylacja wraz z rekuperacją – odzyskaniem ciepła z wypuszczanego powietrza.

 

Postawią kocioł na biomasę

Budynek szkoły podstawowej w Pokrzywnicy (dotacja ponad 400 tys. zł) zyska efektywną instalację kotłową (wykorzystującą odnawialne źródło energii – biomasę), zmodernizowany komin, pomieszczenia kotłowni i instalację centralnego ogrzewania.

 

W gminie Kołbiel dopłatę dostanie szkoła podstawowa w Rudzienku. Wymiana ocieplenia, instalacji i montaż ogniw fotowoltaicznych (koszt ponad 280 tys. zł) przyniosą znaczne oszczędności – nie tylko finansowe, zyska też jakość powietrza.

 

  • Pomieszczenie urzędu, grupa samorządowców, w tle flagi Unii Europejskiej, Polski i Mazowsza Grupa beneficjentów w sali...
  • Długi stół konferencyjny, na końcu marszałek i członek zarządu, po bokach beneficjenci Rozmowa na temat szans na...
  • Uczestnicy siedzą przy stole konferencyjnym. Wójt przemawia gestykulując Wprowadzanie odnawialnych...
  • Zbliżenie na obie panie, przed nimi proporczyki Unii Europejskiej i Mazowsza Członek zarządu Elżbieta...
  • Panie Lanc i Orzełowska w towarzystwie trzymającego rozłożoną teczkę z porozumieniem samorządowca Burmistrz Zielonki Grzegorz...
  • Polityk siedzący przy stole z piórem w dłoni, przed nim dokumenty Umowę o wykorzystaniu...
  • Przedstawicielki zarządu Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska w towarzystwie uśmiechniętego promiennie samorządowca Adam Budyta nie krył...
  • Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska towarzyszą samorządowcowi Janusz Grzyb, wójt gminy...

Liczba wyświetleń: 810

powrót