Aktualności

Współpraca popłaca

2017.07.04 11:55 , aktualizacja: 2017.07.11 12:39

Autor: Grzegorz Skolimowski, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • W trakcie pantomimy artyści prezentują płaszczyzny współpracy samorządów Młodzież w finałowym...
  • Janina Ewa Orzełowska odbiera medal pamiątkowy z rąk starosty siedleckiego Dariusza Stopy Wyróżnienie wicemarszałek...
  • Troje młodych ludzi przyborami kuchennymi na tle pozostałych artystów Młodzi artyści podczas...
  • Młodzież tańczy w parach Wspólny taniec młodzieży,...
  • Wicemarszałek przemawia do uczestników finałowego koncertu Wystąpienie wicemarszałek...
  • W czerwonym etui znajdują się okolicznościowe medale pamiątkowe Medale pamiątkowe, fot....

Już 15 lat upłynęło od nawiązania współpracy między powiatem siedleckim a powiatem Oberhavel w Niemczech i miastem Nevers we Francji. Doskonałą okazją do podsumowań było zakończenie Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych. Z uczestnikami finałowego koncertu spotkała się wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Wspólne działania

Współpraca pomiędzy samorządami polega przede wszystkim na wymianie doświadczeń oraz promowaniu wiedzy o zaprzyjaźnionych regionach. To także uczestnictwo w targach i wystawach organizowanych przez partnerów (m.in. targach rolnych w Berlinie), które ożywiają współpracę gospodarczą. Transfer wiedzy i umiejętności dotyczy nie tylko pracowników samorządowych, ale także innych grup – doskonałym przykładem jest znakomita współpraca między druhami ochotnikami z Polski i Niemiec. Strażacy wyjeżdżają na obozy treningowe, pozyskują sprzęt ratowniczy i wymieniają się doświadczeniami. Obecnie w powiecie siedleckim gości grupa strażaków Oberhavel.

 

Między rówieśnikami

Poznaje się i zaprzyjaźnia także młodzież. Podczas kończących się w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” warsztatów, pięćdziesięcioro młodych ludzi z Polski, Niemiec i Francji uczestniczyło w zajęciach teatralnych, muzycznych, tanecznych i plastycznych, ale również poznawało kulturę, tradycje, obyczaje i język rówieśników. Z okazji jubileuszu współpracy młodzież przygotowała koncert „15 lat razem”. Artyści zaprezentowali połączenie tańca, pantomimy i muzyki. Spektakl w sposób symboliczny opowiadał o formach i efektach międzynarodowej współpracy.

 

Podziękowania i życzenia

Starosta siedlecki Dariusz Stopa wręczył pamiątkowe medale przedstawicielom powiatu Oberhavel i miasta Nevers a także osobom zaangażowanym w rozwój współpracy. Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska również otrzymała z rąk starosty medal pamiątkowy i podziękowania. Pogratulowała władzom samorządowym zaprzyjaźnionych regionów cennej inicjatywy i podkreśliła, że taka współpraca znakomicie służy integracji i pozwala budować ciepłe relacje między europejskimi sąsiadami.

Liczba wyświetleń: 487

powrót