Aktualności

Z Małopolski do Łodzi

2017.06.30 11:25 , aktualizacja: 2017.07.04 09:38

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Przekazanie laski symbolizującej przewodnictwo w Konwencie Marszałek województwa...
  • Dokument podpisali przedstawiciele wszystkich regionów Deklaracja na rzecz rozwoju...
  • Uczestnicy Konwentu siedzą za stołami ustawionymi  w podkowę podczas rozpoczęcia obrad Otwarcie obrad Konwentu,...
  • Pnie biora udział w obradach konwentu Wicemarszałek Janina Ewa...

Od środy do piątku w Krynicy-Zdroju obradował Konwent Marszałków. Mazowsze reprezentowały wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

O czym rozmawiano?

Przedstawiciele władz województw debatowali nad sytuacją w ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z wprowadzaniem tzw. sieci szpitali. Omówiono również stan wdrażania Programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Jednym z najistotniejszych były kwestie związane z ochroną powietrza i możliwymi regulacjami prawnymi mającymi poprawić jego jakość. Uczestnicy wskazali na potrzebę wprowadzenia właściwych regulacji za strony administracji rządowej.

 

Tematem związanym z rozpoczynającymi się wakacjami była turystyka rowerowa. Rozmowy na ten temat zakończyły się podpisaniem wspólnej deklaracji na rzecz rozwoju tej gałęzi turystyki.  Władze regionów chcą nie tylko wymieniać doświadczenia w tej dziedzinie, ale również połączyć działania  na rzecz poprawy warunków uprawiania turystyki rowerowej w kraju, a tym samym zwiększyć zainteresowanie Polaków tą formą spędzania wolnego czasu. Na takiej promocji skorzysta każdy z regionów.

 

Spotkanie w Krynicy-Zdroju było ostatnim, któremu przewodziło województwo małopolskie.Kończącym punktem spotkania było przekazanie przewodnictwa, symbolizowanego przez laskę marszałkowską, przedstawicielom województwa łódzkiego.

 

Wspólne stanowiska

Marszałkowie przyjęli wspólnie wypracowane stanowiska dotyczące m. in.: rozwoju regionalnych sieci szerokopasmowych, relokacji środków w ramach Programu operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014–2020, sytuacji w ochronie zdrowia oraz podjęcia pilnych działań na szczeblu rządowym zmierzających do poprawy jakości powietrza. 

Liczba wyświetleń: 347

powrót