Aktualności

Jubileusz OSP w Odechowie

2017.06.26 13:15 , aktualizacja: 2017.06.26 14:00

Autor: Joanna Wołczyńska (OR), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Okoliczościowa tablica wykonana w drewnie z oznaczonymi jednostkami OSp, druhami i fundatorami Okolicznościowa tablica...
  • Odznaczenia dla druhen i druhów OSP Odechów wręczył członek zarzadu Rafał Rajkowski Odznaczenia dla druhen i...
  • Przemarsz pod remizę strażacką - druhowie w mundurach galowych Przemarsz pod remizę...

Niejednokrotnie ratują ludzkie życie i mienie, niosą pomoc innym, a udział w akcjach gaszenia pożarów traktują jako misję. Mowa o strażakach OSP w Odechowie, którzy świętowali 100-lecie działalności jednostki.

 

Wydarzenie

Rozpoczęła je msza św. w kościele pw. Zwiastowania NMP w Odechowie (gmina Skaryszew). Uroczystość uświetniło podniesienie flagi państwowej, przekazanie sztandaru, a także ślubowanie druhen i druhów ochotniczej straży pożarnej i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Najbardziej zasłużeni strażacy przyjęli odznaczenia z rąk członka zarządu Rafała Rajkowskiego.

 

– Służba strażacka to powołanie. Niejednokrotnie ryzykujecie własne życie, aby uratować drugiego człowieka. To bezinteresowna chęć udzielania pomocy innym, za którą bardzo Wam dziękujemy

 – powiedział, zwracając się do druhów, członek zarządu województwa, a także druh OSP w Radomiu Rafał Rajkowski.

 

Historia jednostki

Początki OSP Odechów sięgają maja 1917 r. To data pierwszego zgromadzenia druhów. W listopadzie 1925 r. OSP wydzierżawiła na 25 lat od jednego z mieszkańców Odechowa blisko 70 m² ziemi na rzecz budowy drewnianej remizy. W latach 60-tych postawiono murowany budynek, który z powodzeniem  służy jednostce do dziś. Od tamtego czasu strażnica sukcesywnie przechodziła kolejne etapy odnowy i modernizacje.

 

OSP Odechów dziś

Obecnie jednostka liczy ponad 30 członków. Siedemnastu druhów jest wytypowanych do udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Drużyna ratowników jest młoda – średnia wieku to około 27 lat.

 

 

Liczba wyświetleń: 536

powrót