Aktualności
Nie stracić złotej godziny
2017.06.23 10:20 , aktualizacja: 2017.06.27 10:54
Autor: Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
O współczesnej polskiej medycynie ratunkowej i jej misji wobec człowieka w nagłym zagrożeniu zdrowia lub życia rozmawiano podczas konferencji naukowo-szkoleniowej w Płocku.
Medycyna ratunkowa
To jedna z podstawowych specjalizacji medycznych. Skupia się głównie na leczeniu, a także diagnostyce zachorowań oraz urazów o ostrym przebiegu, które wymagają natychmiastowej pomocy. Podczas spotkania, które miało charakter interdyscyplinarny, poruszono istotne kliniczne aspekty medycyny ratunkowej. Podkreślono wagę spójności działań ratowniczych na każdym z etapów akcji – od okresu przedszpitalnego, poprzez leczenie w specjalnym oddziale ratunkowym, kończąc na hospitalizacji. Wypracowanie najlepszych rozwiązań w funkcjonowaniu systemu ratownictwa medycznego prowadzi do poprawy jakości udzielanych świadczeń, zwiększa też bezpieczeństwo mieszkańców Mazowsza w stanach nagłych zagrożeń. Konferencję poprzedziły praktyczne sesje warsztatowe z medycyny ratunkowej. Przedsięwzięcie zorganizowali Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marcina Kacprzaka oraz Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku.
Wyróżnienia dla lekarzy
Spotkanie stało się okazją do wyróżnienia Medalami Pamiątkowymi „Pro Masovia” Henryka Andrzeja Janczewskiego i prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Zawadzkiego za całokształt działalności zawodowej, publicznej i społecznej. Marszałek Adam Struzik, wręczając wyróżnienia, podkreślił m.in. zasługi nagrodzonych w rozwoju ratownictwa przedszpitalnego na obszarze północno-zachodniego Mazowsza oraz działalności Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Marcina Kacprzaka w Płocku.
Liczba wyświetleń: 443
powrót