Aktualności

Ruszyła budowa ośrodka onkologii w Siedlcach

2017.06.23 10:00

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

  • Długa metalowa tuba z opisem, za nią list z długopisem Akt erekcyjny Ośrodka...
  • Grupa gości siedząca na krzesłach Uroczystość wmurowania...
  • Dwaj mężczyźni w garniturach ściskający sobie dłonie Dyrektor szpitala Marcin...
  • Kartka z treścią aktu i długopis Treść aktu erekcyjnego...
  • Polityk z kielnią, na której jest beton Wicemarszałek Elżbieta Lanc...
  • Dwóch robotników wiesza na łańcuchach betonowy blok z aktem erekcyjnym Gotowy kamień węgielny...

Skuteczne leczenie nowotworów wymaga wyspecjalizowanej opieki. Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach już niedługo będzie mógł ją zapewnić licznym potrzebującym.

 

Ośrodek Onkologii, który powstaje w Siedlcach, ma być nowoczesny, profesjonalny i przyjazny pacjentom. Co istotne – jest pierwszy w subregionie siedlecko-ostrołęckim. To jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Budowa już trwa, a w środę 22 czerwca uroczyście podpisano i wmurowano akt erekcyjny.

 

Nowotwory są drugą najważniejszą przyczyną zgonów w Polsce, tuż za chorobami układu krążenia. Tylko w siedleckim szpitalu wojewódzkim w zeszłym roku udzielono ponad dwukrotnie więcej porad niż w 2009 r.

 

Opieka będzie kompleksowa

– Niestety, ciągle borykamy się ze zbyt małą liczbą ośrodków onkologicznych. Dlatego tak ważna jest ta inwestycja. Naszym priorytetem jest zapewnienie pacjentom fachowej i kompleksowej opieki onkologicznej na wyciągnięcie ręki – podkreśliła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

 

Siedlecki Ośrodek Onkologii będzie skupiał się na: profilaktyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów, systemowym leczeniu, radioterapii, badaniach i terapii izotopowej oraz chirurgii onkologicznej. Będą w nim leczeni pacjenci nie tylko z Mazowsza, ale również z Podlasia, Lubelszczyzny i innych regionów Polski.

 

Na mazovia.pl informowaliśmy już o dofinansowaniu budowy ośrodka ze środków województwa mazowieckiego.

Prezentowaliśmy też wizję przyszłego ośrodka.

 

Powstaną wszystkie konieczne pracownie

Prace w Siedlcach już się rozpoczęły. Wykonano wykopy i zalewane są fundamenty. Inwestycja zakłada budowę specjalnego pawilonu i przystosowanie budynków technicznych. Nowy obiekt połączy z głównym zespołem budynków szpitala podziemny tunel. Przygotowane zostaną 84 łóżka dla pacjentów, stanowiska do chemioterapii dziennej, pracownia cytostatyków, przychodnia onkologiczna, zakład radioterapii, zakład medycyny nuklearnej, pracownia tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz mammografii. Całkowita powierzchnia ośrodka wyniesie 7 785,20 m2.

 

Koszt inwestycji to około 112 mln zł. Finansowanie budowy odbywa się dwutorowo. Budowę (ok. 56 mln zł) pokrywają środki z kredytu inwestycyjnego i wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego. Środki na wyposażenie pochodzić będą z Ministerstwa Zdrowia, w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, i z Unii Europejskiej. Dzięki staraniom Samorządu Województwa Mazowieckiego, powstanie Siedleckiego Ośrodka Onkologii ujęto w Kontrakcie Terytorialnym.

 

Najlepsi w Warszawie wspomogą Siedlce

Aby zapewnić w powstającym ośrodku najwyższą jakość leczenia, podpisano porozumienie z Centrum Onkologii – Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. To wiodąca placówka zarówno w Polsce, jak i w Europie, prowadząca działalność naukowo-badawczą. Pomoże siedlczanom przygotować kadrę i nowoczesne procedury leczenia.

 

– Wspólnie z zarządem Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach postanowiliśmy o nawiązaniu współpracy, która będzie obejmować wymianę wiedzy i doświadczenia, szkolenie specjalistów, konsultacje i konsylia, uzgodnienia kryteriów kwalifikacji pacjentów do optymalnych metod leczenia, koordynację diagnostyki i opieki, wspólne działania w obszarze profilaktyki oraz prowadzenie badań naukowych – zapowiedział prof. dr hab. n.med. Jan Walewski, dyrektor warszawskiego ośrodka.

 

Nowy ośrodek jest częścią sieci

– Wzorcowa współpraca w codziennej praktyce klinicznej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach i Instytutu Onkologii będzie praktyczną realizacją idei skoordynowanej sieci opieki onkologicznej, której pomysłodawcą i prekursorem był jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku prof. Tadeusz Koszarowski – dodał dyrektor Jan Walewski.

 

Biorąc pod uwagę starzenie się społeczeństwa i wzrost grupy osób najbardziej podatnych na nowotwory, opieka onkologiczna powinna być dziś jednym z priorytetów polityki zdrowotnej. Budowa ośrodka w Siedlcach była konieczna. Brak wystarczających możliwości leczenia w subregionie potwierdzili eksperci, m.in. z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, który na podstawie umowy z urzędem marszałkowskim przeprowadził kompleksową analizę epidemiologiczną i demograficzną. Takie same zdanie miał również konsultant wojewódzki ds. radioterapii onkologicznej prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki.

 

Liczba wyświetleń: 476

powrót