Aktualności

Zespół „Mazowsze” z podwójnym wsparciem

2017.05.29 16:00 , aktualizacja: 2017.06.01 14:22

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Mazur w wykonaniu zespołu Mazowsze Zespół Mazowsze (fot....
  • Solistki zespołu Mazowsze w strojach ludowych Solistki zespołu...
  • tancerze Mazowsza w ludowych strojach podczas występu Tańce regionalne w...
  • Siedziba zespołu Mazowsze Siedziba zespołu „Mazowsze”...
  • centrum folklorystyczne w Karolinie latem „Matecznik Mazowsze” (fot....

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie będzie współprowadzony przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowę w tej sprawie podpisali minister kultury Piotr Gliński i wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Co zyskujemy?

Zgodnie z umową, podpisaną w obecności dyrektora zespołu Jacka Bonieckiego, ministerstwo zobowiązuje się każdego roku przekazywać 3,2 mln zł w formie dotacji podmiotowej przeznaczonej na prowadzenie bieżącej działalności, a samorząd Mazowsza utrzymuje dotację podmiotową dla zespołu w wysokości nie mniejszej niż około 16,1 mln zł.

Umowa wchodzi w życie z dniem podpisania i będzie obowiązywać do końca 2019 r. „Mazowsze” pozostanie w rejestrze instytucji kultury prowadzonych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

– Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” to kulturowa wizytówka nie tylko naszego regionu, ale całego kraju. Statystyki mówią same za siebie – 68 lat istnienia, ponad 7 tys. występów w kraju i poza jego granicami, 20 mln widzów świadczą o jego ogromnym potencjale i wyjątkowości

– podkreślił wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

O zespole

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie to jedna z  28 instytucji kultury, dla których organem prowadzącym jest samorząd  Mazowsza. Dyrektorem naczelnym jest Jacek Boniecki. Zespół powstał 2 stycznia 1949 r. zarządzeniem ówczesnego ministra kultury Stefana Dybowskiego. Przez pół wieku jego organizatorem było Ministerstwo Kultury i Sztuki, później Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 1999 r. tę rolę przejął Samorząd Województwa Mazowieckiego. Koncerty zespołu to zawsze wielkie widowisko artystyczne, łączące w sobie taniec, śpiew i muzykę. Są spójną prezentacją kultury narodowej oraz ludowej z różnych regionów naszego kraju. To wszystko sprawia, że twórczość zespołu rozpoznawalna jest nie tylko w kraju, ale i za granicą.

 

„Matecznik Mazowsze”

Od 2009 r. centrum folklorystyczne jest siedzibą zespołu. Jego budowa trwała 4 lata i pochłonęła blisko 57 mln zł. Projekt zrealizowano dzięki środkom unijnym. Dofinansowanie wyniosło około 30 mln zł. Pozostałe blisko 27 mln zł pochodziło z budżetu województwa mazowieckiego. Obiekt powstał według projektu Lecha i Waldemara Hinców (projektantów m.in. gmachu Biblioteki Narodowej w Warszawie, Filharmonii i Teatru Muzycznego w Lublinie, ratusza dzielnicy Warszawa-Bemowo). Głównym jego elementem jest nowoczesna sala widowiskowo-edukacyjna – widownia może pomieścić jednorazowo 563 osoby.

 

Liczba wyświetleń: 1018

powrót