Aktualności

Będą nowe województwa?

2017.05.11 11:20 , aktualizacja: 2017.05.12 12:35

Autor: opr. WKZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

kontury Mazowsza, na środku ozaczony czerwonym kolorem znak zapytania fot.UMWM

Mimo decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej podziału statystycznego Mazowsza, wraca pomysł podziału administracyjnego i utworzenia kolejnych województw, w tym warszawskiego.

 

Jak podaje portalsamorządowy.pl, za resortem spraw wewnętrznych i administracji, rozważana jest korekta granic województw, aczkolwiek mogłaby ona nastąpić dopiero w roku 2019, czyli już po wyborach samorządowych i parlamentarnych.

 

Mazowsze

Marszałek Adam Struzik od początku podkreśla, że nie ma żadnych racjonalnych uzasadnień do takiego działania – ekonomicznych, społecznych, historycznych ani kulturowych. Takie postępowanie zagrażałoby też wykorzystaniu bieżących środków unijnych. Fundusze strukturalne zostały podzielone, wynegocjowane i w ramach umowy partnerstwa są realizowane do roku 2020. Wyjątkowo niebezpieczne jest tworzenie 2 nowych województw bez przemyślenia kwestii ich budżetów, podziału majątku, ale też zobowiązań. Województwo zewnętrzne pozbawione Warszawy wiele straci.

 

Posłuchajmy komentarzy marszałka województwa Adama Struzika i dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Marcina Wajdy.

Liczba wyświetleń: 846

powrót