Aktualności

Najlepsze życzenia dla druhów z Dąbrówki!

2017.05.04 12:55 , aktualizacja: 2017.05.05 14:20

Autor: Grzegorz Skolimowski, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • POkaz działania zabytkowej sikawki fot: UG Skórzec
  • Uroczystości jubileuszowe fot: UG Skórzec
  • Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska wbija gwóżdź w nowy sztandar fot: UG Skórzec
  • Nowy sztandar jednostki fot: UG Skórzec
  • Wręczenie medalu pamiątkowego „Pro Masovia” fot: UG Skórzec

Już od wieku mieszkańcy Dąbrówki Stany aktywnie działają w Ochotniczej Straży Pożarnej. W przededniu święta patrona strażaków, św. Floriana, jednostka obchodziła okrągły jubileusz istnienia. W uroczystości uczestniczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Troska o tradycję

Jednostki OSP zajmują w historii polskich miast i wsi szczególne miejsce. Tworzyli je z pełnym zaangażowaniem sami mieszkańcy, wyposażając druhów w umundurowanie i sprzęt gaśniczy. Ochotnicze straże pożarne, jako organizacje społeczne, nie tylko strzegą bezpieczeństwa ludzi i ich mienia, ale też mają znaczący wpływ na życie lokalnej wspólnoty

powiedziała wicemarszałek Janina Orzełowska, gratulując druhom jubileuszu.

 

Strażacy z Dąbrówki nie tylko dzielnie walczą z zagrożeniami życia mieszkańców gminy Skórzec, ale uczestniczą także w zawodach strażackich. Od początku Mazowieckich Zawodów Sikawek Strażackich w Garwolinie, ochotnicy prezentują tam możliwości zabytkowej sikawki strażackiej „Warszawa” z 1927 r., której działanie mogli podziwiać goście jubileuszowych uroczystości. Publiczności zaprezentowano także nowy sztandar jednostki.

 

Nagrody i odznaczenia

Podczas uroczystości druhowie zostali odznaczeni medalami za wieloletnią służbę. Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska przekazała Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” przyznany OSP Dąbrówka Stany przez marszałka województwa Adama Struzika. Przypomniała, że Samorząd Województwa Mazowieckiego od lat aktywnie wspiera ochotnicze straże pożarne. Także w bieżącym roku, w ramach programu „OSP–2017”, jednostki mogły uzyskać wsparcie na zakup średnich i dużych samochodów ratowniczo-gaśniczych.

 

Liczba wyświetleń: 425

powrót