Aktualności

Zmiany na Krychnowicach

2017.04.27 12:40 , aktualizacja: 2017.04.28 10:31

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Właśnie zakończyła się długo oczekiwana termomodernizacja Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu. Była możliwa dzięki środkom z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009–2014 (fundusze EOG). W urtoczystości otwarcia odnowionych oddziałów uczestniczył marszałek Adam Struzik i wiceprzewodnicząca sejmiku Bożenna Pacholczak.

 

Projekt o wartości ponad 7,3 mln zł został w 80 proc. dofinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Blisko 1,5 mln zł pochodziło z budżetu województwa mazowieckiego.

 

Ekologicznie i ekonomicznie

Projekt realizowany był w trzech etapach. Termomodernizacja objęła sześć budynków szpitalnych. Na dachach pięciu z nich zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne o łącznej mocy 120kW.

 

Ekologiczne pozyskiwanie energii to już dziś codzienność. Nasze placówki coraz chętniej sięgają po rozwiązania proekologiczne, a co za tym idzie – ekonomiczne. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez dodatkowego wsparcia finansowego. Tym razem podsumowujemy projekt realizowany dzięki wsparciu ze strony Islandii, Liechtenstein i Norwegii.

podkreślił marszałek Adam Struzik. Osoby, które przyczyniły się realizacji całego projektu wyróznił dyplomami uznania.

 

W zeszłym roku zakończyliśmy projekt solarny. Dzięki wsparciu władz Szwajcarii na terenie naszego szpitala stanęła farma solarna. Powstał także budynek kotłowni. Teraz kończymy kolejny proekologiczny projekt, tym razem ze środków EOG. W dłuższej perspektywie przyniosą one realne oszczędności

dodał dyrektor SWPZZPOZ Włodzimierz Guzowski.

 

Prace prowadzone były w sześciu pawilonach. Polegały m.in. na ocieplaniu przegród zewnętrznych budynków, wymianie oświetlenia na ledowe, montażu nowych okien i drzwi, modernizacji instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Na dachach zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne.

 

Fundusze EOG

Poprzez fundusze EOG i fundusze norweskie, Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyczyniają się do zmniejszania nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmacniania relacji dwustronnych z państwami beneficjentami w Europie. Te trzy państwa ściśle współpracują z Unią Europejską na podstawie Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (Porozumienie EOG).

W latach 2009–2014 wartość funduszy EOG i funduszy norweskich wyniosła 1,79 mld. euro. Norwegia zapewniła około 97 proc. łącznego finansowania. Fundusze są dostępne dla organizacji pozarządowych, instytucji badawczych i szkół wyższych, sektora publicznego i prywatnego w 16 krajach. W ich ramach nawiązuje się szeroką współpracę z podmiotami z państw darczyńców, a przedsięwzięcia mogą być wdrażane do br.

Najważniejsze obszary wsparcia obejmują ochronę środowiska, zmiany klimatyczne, badania i stypendia, społeczeństwo obywatelskie, ochronę zdrowia oraz  wsparcie dla dzieci, równość płci, sprawiedliwość, a także dziedzictwo kulturowe.

 

  • Tablica informacyjna inwestycji fot. SWPZZPOZ
  • ogniwa fotowoltaiczne fot. Emil Sawicki
  • Bożenna PAcholczak i Adam Struzik podczas uroczystości fot. Emil Sawicki
  • PAnele słoneczne na dachu szpitala fot. SWPZZPOZ
  • Wręcznie dyplomów uznania fot. Emil Sawicki
  • Marszałek z wyróżnioną osobą fot. Emil Sawicki

Liczba wyświetleń: 530

powrót