Aktualności
Zmiany na Krychnowicach
2017.04.27 12:40 , aktualizacja: 2017.04.28 10:31
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Właśnie zakończyła się długo oczekiwana termomodernizacja Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu. Była możliwa dzięki środkom z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009–2014 (fundusze EOG). W urtoczystości otwarcia odnowionych oddziałów uczestniczył marszałek Adam Struzik i wiceprzewodnicząca sejmiku Bożenna Pacholczak.
Projekt o wartości ponad 7,3 mln zł został w 80 proc. dofinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Blisko 1,5 mln zł pochodziło z budżetu województwa mazowieckiego.
Ekologicznie i ekonomicznie
Projekt realizowany był w trzech etapach. Termomodernizacja objęła sześć budynków szpitalnych. Na dachach pięciu z nich zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne o łącznej mocy 120kW.
Ekologiczne pozyskiwanie energii to już dziś codzienność. Nasze placówki coraz chętniej sięgają po rozwiązania proekologiczne, a co za tym idzie – ekonomiczne. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez dodatkowego wsparcia finansowego. Tym razem podsumowujemy projekt realizowany dzięki wsparciu ze strony Islandii, Liechtenstein i Norwegii.
podkreślił marszałek Adam Struzik. Osoby, które przyczyniły się realizacji całego projektu wyróznił dyplomami uznania.
W zeszłym roku zakończyliśmy projekt solarny. Dzięki wsparciu władz Szwajcarii na terenie naszego szpitala stanęła farma solarna. Powstał także budynek kotłowni. Teraz kończymy kolejny proekologiczny projekt, tym razem ze środków EOG. W dłuższej perspektywie przyniosą one realne oszczędności
dodał dyrektor SWPZZPOZ Włodzimierz Guzowski.
Prace prowadzone były w sześciu pawilonach. Polegały m.in. na ocieplaniu przegród zewnętrznych budynków, wymianie oświetlenia na ledowe, montażu nowych okien i drzwi, modernizacji instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Na dachach zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne.
Fundusze EOG
Poprzez fundusze EOG i fundusze norweskie, Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyczyniają się do zmniejszania nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmacniania relacji dwustronnych z państwami beneficjentami w Europie. Te trzy państwa ściśle współpracują z Unią Europejską na podstawie Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (Porozumienie EOG).
W latach 2009–2014 wartość funduszy EOG i funduszy norweskich wyniosła 1,79 mld. euro. Norwegia zapewniła około 97 proc. łącznego finansowania. Fundusze są dostępne dla organizacji pozarządowych, instytucji badawczych i szkół wyższych, sektora publicznego i prywatnego w 16 krajach. W ich ramach nawiązuje się szeroką współpracę z podmiotami z państw darczyńców, a przedsięwzięcia mogą być wdrażane do br.
Najważniejsze obszary wsparcia obejmują ochronę środowiska, zmiany klimatyczne, badania i stypendia, społeczeństwo obywatelskie, ochronę zdrowia oraz wsparcie dla dzieci, równość płci, sprawiedliwość, a także dziedzictwo kulturowe.
Liczba wyświetleń: 532
powrót