Aktualności

Teatralne odznaczenia

2017.04.24 14:15 , aktualizacja: 2017.04.24 14:21

Autor: na podst. zebr. mat. oprac. Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • marszałek przypina odznaczenie laureatowi Fot. Waldemar Lewandowski
  • marszałek i dyrektor płockej delegatury wręczają Henrykowi Błażejczykowi kwiaty Fot. Waldemar Lewandowski
  • laureaci srebrnych masek Fot. Waldemar Lewandowski
  • na scenie przemawia laureat medalu Gloria Artis, po jego prawej stronie stoi marszałek Fot. Waldemar Lewandowski

Wczoraj w płockim teatrze dramatycznym poznaliśmy laureatów srebrnych masek – nagród za największe osiągnięcia w ostatnim sezonie. Wydarzenie było także okazją do wręczenia Henrykowi Błażejczykowi (związanemu z płockim teatrem) brązowego medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 

Gloria Artis

Odznaczenie przyznane aktorowi przez ministra kultury wręczył marszałek Adam Struzik. Henryk Błażejczyk w tym roku skończy 80 lat. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Występował na deskach teatrów: Współczesnego w Warszawie, Śląskiego w Katowicach, Słowackiego w Krakowie, Starego Teatru w Krakowie, Ludowego w Warszawie i Teatru Syrena w Warszawie. W latach 1975–1983 pracował w Polskim Radiu jako spiker. Od 30 lat jest aktorem Teatru im. J. Szaniawskiego w Płocku.

 

Srebrne Maski

Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru po raz kolejny zdecydowało o przyznaniu Srebrnych Masek. Wśród nominowanych znaleźli się: Sylwia Krawiec, Szymon Cempura, Urszula Borkowska, Krzysztof Małachowski oraz Marek Walczak i Krzysztof Misiak. W tym roku nagroda powędrowała do trzech mężczyzn. Krzysztof Małachowski został doceniony za scenografie do spektakli „Poskromienie złośnicy” oraz „Arszenik i stare koronki”. Marek Walczak i gitarzysta Krzysztof Misiak zyskali nagrody za spektakl „Sex, prochy i rock&roll” Erica Bogosiana zrealizowany na scenie kameralnej.

 

Małą Złotą Maskę dla pracowników teatru otrzymała Monika Mioduszewska-Olszewska za rozpoczęcie dyskusji w teatrze na temat przemocy domowej po spektaklu „Poskromienie złośnicy”.

Liczba wyświetleń: 423

powrót