Aktualności
Dane przestrzenne w służbie samorządom
2017.04.19 13:00 , aktualizacja: 2017.04.20 12:28
Autor: oprac. Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
Seminarium pt. „Organizacja i struktura Infrastruktury Informacji Przestrzennej w samorządach terytorialnych” wznowiło pracę Zespołu Eksperckiego ds. Regionalnych Systemów Informacji Przestrzennej przy Związku Województw RP. Obrady potrwają do jutra.
O seminarium
Dwudniową debatę podzielono na pięć sesji tematycznych. Uczestnicy biorą udział w wykładach dotyczących m.in. wykorzystania danych satelitarnych na potrzeby samorządów terytorialnych, prawnych aspektów funkcjonowania infrastruktury informacji przestrzennej czy współczesnych możliwości zarządzania zbiorami danych. Wśród prelegentów obok naukowców m.in. z Centrum Badań Kosmicznych, Wojskowej Akademi Technicznej czy Uniwersytetu Warszawskiego znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich.
Poruszane zagadnienia
Cyfryzacja i informatyzacja regionu są jednymi z działań, które przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności, postępu gospodarczego i zmniejszenia dysproporcji rozwojowych. Ich elementem jest Infrastruktura Informacji Przestrzennej, która odgrywa znaczną rolę w zarządzaniu na każdym poziomie administracji – Europy, kraju, województwa, powiatu czy gminy.
Spotkanie było okazją do zaprezentowania osiągnięć w tej dziedzinie. Okazuje się, że w województwie mazowieckim działają 243 węzły infrastruktury informacji przestrzennej, w których na portalach mapowych dostępne są usługi danych przestrzennych ze zbiorów danych:
-
ewidencji miejscowości, ulic i adresów,
-
planów zagospodarowania przestrzennego,
-
studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego,
-
ewidencji gruntów i budynków,
-
Bazy Danych Obiektów Topograficznych,
-
tematycznych województwa,
- ortofotomapy
Każdy portal mapowy udostępnia dane publikowane przez jednostki administracji publicznej poziomu gminnego, powiatowego, wojewódzkiego i centralnego. Portale mapowe miesięcznie odwiedza około 200 tys. użytkowników. Trwają prace nad zwiększeniem możliwości dostępu.
Mazowieckie osiągnięcia
Mazowsze stara się być aktywne zarówno w kraju jak i Europie. Dało temu wyraz w podjętych pracach nad tworzeniem konsorcjum (wspólnie z województwem łódzkim, Warszawą i Łodzią) i utworzeniem na Mazowszu Inkubatora Przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Mazowsze jest także członkiem stowarzyszenia regionów europejskich NEREUS wykorzystującym zintegrowane technologie kosmiczne. Dąży do włączenia technologii LIDAR, standardów CityGML oraz systemów informacyjnych o budynkach (Building Information Modeling – BIM) w Strategię Rozwoju Warszawskich Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) oraz Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej Województwa Mazowieckiego.
W planach jest także utworzenie w naszym regionie punktu informacyjnego, który upowszechniałby wiedzę dotyczącą danych pozyskiwanych z satelitów SENTIEL, w ramach programu COPERNICUS (monitorującego powierzchnię Ziemi) oraz Galileo (programu nawigacyjnego).
Seminarium zorganizowali: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich oraz Unia Metropolii Polskich.
Liczba wyświetleń: 715
powrót