Aktualności
Wizyta irańskich przedsiębiorców
2017.02.21 14:00
Autor: Anna Świerk, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyło się spotkanie ekonomiczno-biznesowe przedsiębiorców z Mazowsza i irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni.
Obszary współpracy
Spotkanie otworzył marszałek Adam Struzik, który przedstawił możiwości Mazowsza w obszarach gospodarki, kultury i turystyki, a gubernator prowincji Azerbejdżan Wschodni Esmaeil Jabbarzadeh, ambasador Islamskiej Republiki Iranu w Polsce Ramin Mehmanparast oraz burmistrz miasta Tabriz Sadegh Najafi Nhezerlou zaprezentowali potencjał gospodarczy i kulturalny prowincji Azerbejdżan Wschodni. Wskazali też na potrzebę rozszerzenia kontaktów bilateralnych o rynki europejskie. Obie strony podkreślały możliwości współpracy w dziedzinach przemysłu chemicznego i petrochemicznego, budownictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego, produkcji maszyn rolniczych, jak również w sferze naukowo-badawczej oraz w sektorze turystyki.
Szansa dla przedsiębiorców
Po części oficjalnej rozpoczęły się rozmowy B2B. Mazowieccy przedsiębiorcy reprezentowali głównie sektor spożywczy, obecna była również branża logistyczna, konsultingowa i chemiczna. W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych oraz Polsko-Irańskiej Izby Gospodarczej.
Niezwykła prowincja
Azerbejdżan Wschodni jest jedną z 31 prowincji Iranu o powierzchni niemal 47 tys. km², zamieszkałą przez około 4 mln osób. Stolicą jest miasto Tabriz, które pod względem kulturalnym, politycznym i handlowym jest najważniejszym miastem w prowincji. Azerbejdżan Wschodni to jedna z największych prowincji Iranu i przemysłowe centrum kraju. Główne gałęzie przemysłu to: produkcja szkła, papieru, produkcja stali, miedzi, wyroby ze srebra i złota, przemysł chemiczny, rafineryjny i petrochemiczny, spożywczy, farmaceutyczny, samochodowy i produkcja części zamiennych, maszyny przemysłowe, odlewnie i wyroby skórzane. Dobrze rozwinięte jest również rolnictwo, sadownictwo oraz hodowla bydła i owiec. Prowincja zajmuje doskonałą pozycję w rękodzielnictwie krajowym, które stanowi dużą część jej eksportu (są to głównie dywany z Tabriz znane na całym świecie ze względu na oryginalne wzornictwo i kolorystykę). Prowincja jest jedną z najbogatszych w zasoby naturalne – znajduje się tu ponad 180 kopalń. Pod względem kulturowym prowincję wyróżnia język (azerski – odgałęzienie języków Azari) oraz folklor. Stąd pochodzi kilku irańskich pisarzy i poetów narodowych, tu urodził się też współczesny poeta irański Ostad Mohammad Hossein Shahriyar. Obecny przywódca duchowy Ali Khamenei również pochodzi z tego regionu. Irańska Organizacja Dziedzictwa Kulturowego zarejestrowała w prowincji 936 miejsc o znaczeniu historycznym, w tym także z czasów antycznej Persji. UNESCO na swej liście posiada dwie biosfery na terenie Azerbejdżanu Wschodniego: jezioro Urmia oraz rezerwat górski Arasbaran. W prowincji jest także ponad 30 uczelni wyższych.
Liczba wyświetleń: 459
powrót