Aktualności
Młodzież na deskach Teatru Polskiego
2016.12.16 07:10 , aktualizacja: 2016.12.16 09:24
Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
Udział w Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu to dla młodych doskonała okazja kształcenia umiejętności, a także świetna motywacja do dalszego działania. Czyje starania wypadły najlepiej?
Młodzi uzdolnieni
Przedsięwzięcie – już po raz czwarty – zorganizowali wspólnie Samorząd Województwa Mazowieckiego i Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Młodzi artyści z 11 amatorskich teatrów z Mazowsza zmierzyli się z dziełami francuskiego komediopisarza – Jean-Baptiste’a Poquelina, czyli Moliera.
Pięć grup znalazło się w ścisłym finale, to przedstawiciele Zespołu Szkół im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku, Gimnazjum im. Romualda Traugutta w Serocku, CXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kuronia w Warszawie, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gąbinie. Każda zaprezentowała spektakl na podstawie dzieł patrona wydarzenia, m.in. „Skąpiec”, „Świętoszek”, „Latający lekarz”, „Chory z urojenia” czy „Szkoła żon”.
Cenne nagrody
Występy aktorów oceniała komisja konkursowa pod przewodnictwem wybitnego aktora Andrzeja Seweryna, który również poprowadził uroczystą galę, podczas której poznaliśmy laureatów. Najlepsi okazali się artyści z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Komisja przyznała również specjalne wyróżnienie dla spektaklu przygotowanego przez CXIX Liceum Ogólnokształcące im. Jacka Kuronia w Warszawie. Nagrodą była prezentacja całego spektaklu podczas gali finałowej.
Nagrodami głównymi festiwalu są warsztaty teatralne pod okiem profesjonalistów, bilety na wybrany spektakl, a przede wszystkim możliwość wystawienia na deskach Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana zwycięskich spektakli. Wszyscy laureaci otrzymali też ufundowane przez urząd marszałkowski nagrody rzeczowe w postaci kart podarunkowych.
Pod okiem ekspertów
Ten konkurs to nie tylko doskonała okazja dla młodych pasjonatów sztuki teatralnej do zaprezentowania swojego talentu, ale przede wszystkim szansa na doskonalenie swojego warsztatu pod okiem profesjonalistów
– podkreślił wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
Przy realizacji festiwalu co roku współpracują znani i lubiani aktorzy, a także teatrolodzy, wykładowcy Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie oraz reżyserzy. W tym roku młodych aktorów wspierał wybitny reżyser, były dyrektor Comédie-Française, znawca Moliera Jacques Lassalle.
Liczba wyświetleń: 441
powrót