Aktualności

,,Podniebne’’ ratowanie życia

2016.11.24 15:25 , aktualizacja: 2016.11.25 07:54

Autor: Agnieszka Pazio, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Smigłowiec fot. Z. Celiński
  • BAza HEMS fot. L. Baranowski
  • Goście uroczystości oddania bazy do użytku fot. L. Baranowski
  • Uroczystość oddania bazy do użytku fot. L. Baranowski

Wszyscy wiemy jak ważny jest czas, gdy chodzi o ratowanie ludzkiego życia. Liczy się każda minuta i niezawodne działanie. Dlatego do Lotniczego Pogotowania Ratunkowego dołączyła baza HEMS (Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego) w Sokołowie Podlaskim. Na realizację inwestycji z budżetu Mazowsza przeznaczono 6 mln zł.

 

Misje ratunkowe

Inauguracyjny dyżur załogi, (pilot, lekarz i ratownik medyczny) w nowo powstałej bazie pogotowia lotniczego rozpoczął się 24 listopada.  Od następnego dnia będą pełnione codziennie  w godzinach 7:00–20:00. Śmigłowiec będzie latał do wypadków, osób ciężko poszkodowanych, a także transportował pacjentów do innych placówek służby zdrowia.

 

Etapy inwestycji

Obecnie baza w Sokołowie ma charakter tymczasowy. W jej skład wchodzi namiot do hangarowania śmigłowca, płyta przedhangarowa, TLOFL, czyli miejsce postoju śmigłowca, cysterna oraz pomieszczenie operacyjne. Do połowy 2018 r. powstanie baza docelowa, z miejscem na pomieszczenia operacyjno-socjalne, magazyny medyczne oraz hangar dla śmigłowca.

 

Na wagę życia

Obecne na uroczystości wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i członek zarządu Elżbieta Lanc podkreśliły, jak ważna i bezcenna dla życia i zdrowia mieszkańców Mazowsza jest nowo powstała inwestycja. Dzięki śmigłowcowi pacjenci z ciężkimi urazami lub w stanie zagrożenia życia otrzymają pomoc i dotrą na SOR najszybciej, jak się da.

 

Jest coraz lepiej

Baza w Sokołowie to jedna z czterech inwestycji zrealizowanych w tym miesiącu na terenie całego kraju (Opole, Ostrów Wielkopolski i Gorzów Wielkopolski), natomiast na Mazowszu to jedna z trzech tego typu baz lotniczych – pozostałe działają w Płocku i Warszawie. Łącznie na terenie Polski Lotnicze Pogotowie Ratunkowe dysponuje 20 bazami HEMS, od grudnia będzie ich już 21.

 

Liczba wyświetleń: 409

powrót