Aktualności
Dla niepełnosprawnych i ich opiekunów
2016.11.22 14:05 , aktualizacja: 2016.11.23 09:31
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Zajęcia dla seniorów czy warsztaty dla opiekunów osób niepełnosprawnych to działania, które już niedługo będą realizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wiązownie. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego wart ponad 1,6 mln zł projekt otrzyma przeszło 1,3 mln zł wsparcia w ramach RPO WM 2014–2020.
Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk, członek zarządu Elżbieta Lanc oraz wójt gminy Wiązowna Janusz Budny.
To bardzo ciekawy projekt, bo związany z usługami społecznymi nie tylko na rzecz osób niepełnosprawnych, ale również ich opiekunów. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że kiedy choruje ktoś w rodzinie, tak naprawdę choruje cała rodzina. Dlatego opiekunowie również potrzebują wsparcia i odciążenia w codziennych obowiązkach – powiedziała członek zarządu Elżbieta Lanc.
Wiązowskie Centrum Usług Społecznych
W ramach projektu GOPS w Wiązownie obejmie wsparciem 60 mieszkańców gminy, którzy ze względu na wiek bądź chorobę nie są w stanie samodzielnie funkcjonować i potrzebują całodziennej opieki. Będą to osoby w różnym wieku ( powyżej 60. roku życia, ale też dzieci). Dla każdej z nich zostanie opracowana indywidualna ścieżka wsparcia, która będzie uwzględniała ich wiek, niepełnosprawność i stan psychiczny. Uczestnicy będą brali udział w prowadzonych przez terapeutów zajęciach aktywizujących, integracyjnych i edukacyjnych. Będą mogli korzystać z porad i konsultacji specjalistów – psychologa, prawnika oraz fizjoterapeuty.
Inicjatywa będzie realizowana w partnerstwie ze stowarzyszeniami z Radiówka – „Krokus-Wiązowna” i „Bądźmy Razem” oraz ze Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Jesteśmy” z Duchnowa. W ramach projektu GOPS kupi również sprzęt do wypożyczania: dwa łóżka rehabilitacyjne, dwa wózki-podnośniki, dwa materace przeciwodleżynowe, dwa balkoniki i dwa wózki inwalidzkie.
Nie tylko dla niepełnosprawnych
Jest to innowacyjny pomysł, bo dużą wagę przywiązujemy też do osób, które na co dzień pomagają i zajmują się osobami niepełnosprawnymi. Chcemy im zaoferować zarówno wsparcie fizyczne, duchowe jak i szkolenia. Zamierzamy stworzyć spółdzielnię socjalną, aby pomóc odnaleźć się na rynku pracy tym, którzy mają problem – podkreśla wójt Janusz Budny.
Opiekunowie i asystenci osób niepełnosprawnych będą mogli korzystać z usług fizjoterapeuty i psychologa, a także brać udział w zajęciach z aktywizacji społecznej, zawodowej czy edukacyjnej. Dla tych osób prowadzone będą szkolenia m.in.: z podstaw gerontologii, pielęgnacji osób starszych, elementów pedagogiki leczniczej, zasad pielęgnacji osób niesamodzielnych, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także rozwiązywania problemów i radzenia sobie ze stresem oraz z zasad racjonalnego żywienia. Dzięki temu w gminie powstanie zaplecze wykwalifikowanej kadry – opiekunów.
Liczba wyświetleń: 448
powrót