Aktualności

Razem można więcej

2016.11.09 13:45 , aktualizacja: 2016.11.15 13:52
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Strona ukraińska fot. Marcin Kaczmarek

Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska stanęła na czele delegacji, która złożyła wizytę roboczą w obwodzie lwowskim. Z ukraińskimi partnerami spotkali się także starosta siedlecki Dariusz Stopa i wójt gminy Mokobody Dorota Joanna Dmowska-Paczuska.

 

Wspólne projekty

Spotkanie służyło przede wszystkim omówieniu wspólnych projektów, przygotowywanych do najbliższego naboru w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Podczas licznych rozmów z przewodniczącym Rady Obwodu Lwowskiego Oleksandrem Hanuszczyną ustalono, że warto wspólnie aplikować o środki, które będą dużym wsparciem szeregu wspólnych przedsięwzięć. Rolę niektórych z nich szczególnie podkreślono, np.:

  • budowa sali gimnastycznej, boiska oraz wyposażenie w specjalistyczny sprzęt szkoły dla dzieci z wadami słuchu i niesłyszących w Podkamieniu (rejon brodzki) i rozbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Stoku Lackim,
  • przygotowanie projektu drogi Brody–Podkamień i budowa drogi w powiecie siedleckim,
  • prace restauratorskie klasztoru dominikańskiego i kościoła w Mokobodach,
  • restauracja Pałacu Fredrów-Szepetyckich w Beńkowej Wiśni (rejon gródecki) oraz rozbudowa Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach.

Perspektywy dalszej współpracy

Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska omówiła  z przewodniczącym Oleksandrem Hanuszczynem możliwości zacieśnienia współpracy pomiędzy Mazowszem a Lwowszczyzną. Ustalono, że najbardziej perspektywiczne są działania w dziedzinie kultury i turystyki, wymianie młodzieży oraz dzieleniu się doświadczeniami zdobytymi w trakcie reformy administracji.

 

Liczba wyświetleń: 188

powrót