Aktualności

Obchody Święta Niepodległości

2016.11.14 10:40 , aktualizacja: 2016.11.15 07:58

Autor: Opr.WKZ, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • kwiaty przed pomnikiem składa wicemarszałek Orzełowska Fot. Sławomir Mikiciuk
  • wicemarszałek Orzełowska przemawia w czasie spotkania w szkole Fot. Sławomir Mikiciuk
  • Ochody w Szydłowcu fot. Piotr Stańczyk
  • Przemarsz pocztów sztandarowych do kościoła Fot. Sławomir Mikiciuk
  • występ uczniów Fot. Sławomir Mikiciuk
  • hołd bohaterom składa wicemarszałek Orzełowska Fot. Sławomir Mikiciuk
  • Weterani składają kwiaty Fot. Sławomir Mikiciuk
  • Członek Zarządu Rafał Rajkowski wraz uczestnikami obchodów z okazji 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości fot. Piotr Stańczyk

W podniosłej atmosferze upłynęły tegoroczne obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności.  Z lokalną społecznością w Święcie Niepodległości w Kotuniu uczestniczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. Członek zarządu Rafał Rajkowski  wziął udział w  wydarzeniach w Szydłowcu i Radomiu.

 

Pamięć…

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. św. Antoniego z udziałem pocztów sztandarowych – wspólnie modlono się za poległych walczących w obronie Ojczyzny. Ich pamięć uczczono również przy pomniku Żołnierzy Poległych za Wolność Ojczyzny w latach 1939–1945, gdzie złożono kwiaty. W imieniu Samorządu Województwa Mazowieckiego hołd bohaterom oddała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Historia w adaptacji młodzieży

Z okazji święta – w trakcie akademii – zaprezentowali się uczniowie Publicznego Gimnazjum, którzy przypomnieli zebranym historię odzyskania niepodległości. Pomimo braku wystawnych dekoracji i wyszukanych rekwizytów, młodzi artyści uchwycili i przekazali to, co najważniejsze z tamtego burzliwego czasu.

 

Południowe Mazowsze

W Szydłowcu uroczystość rozpoczęła się mszą św. za Ojczyznę w kościele parafialnym św. Zygmunta. Następnie odbył się przemarsz ulicami miasta, aż na skwer im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pod pomnikiem naczelnika złożono kwiaty, a uroczystej chwili towarzyszyła wiązanka utworów patriotycznych w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej.

 

Około 400 osób wzięło udział w Marszu Niepodległości i uroczystościach Czynu Legionowego na Starym Mieście w Radomiu. Po nabożeństwie w radomskiej katedrze ruszył pochód w stronę Miasta Kazimierzowskiego. Na czele jechali radomscy ułani, szła Orkiestra Wojskowa z Dęblina i Kampania Reprezentacyjna Garnizonu Radomskiego, a także pododdziały służb mundurowych. Przed pomnikiem Czynu Legionowego została zaciągnięta warta honorowa i odegrano hymn państwowy.

Liczba wyświetleń: 687

powrót