Aktualności
10 lat Deklaracji Łańcuckiej
2016.11.08 15:30 , aktualizacja: 2016.11.09 12:45
Autor: Joanna Wołczyńska (OR), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
Wczoraj w Łańcucie podpisano porozumienie w sprawie budowy szlaku Via Carpatia, do którego przystąpiły województwa: mazowieckie, podlaskie i lubelskie. W uroczystości wzięli udział – premier Beata Szydło, minister infrastruktury i budownictw Andrzej Adamczyk, członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, a także władze Podkarpacia.
Krótko o deklaracji
Spotkanie odbyło się pod hasłem „10 lat deklaracji łańcuckiej – Via Carpatia dziś, wyzwania na przyszłość”. Porozumienie z zamiarem wzajemnej współpracy dotyczy budowy korytarza transportowego czyli najkrótszej trasy prowadzącej z północy Europy na południe, łączącej Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.
Znaczenie porozumienia dla Mazowsza
Trasa Via Carpatia będzie przebiegała również na terenie województwa mazowieckiego wzdłuż szlaku drogi S19 w powiecie łosickim. Mimo że odcinek ten nie jest długi, stanowić on będzie jednak ważny fragment samego szlaku – to pomost między województwami lubelskim i podlaskim, między portami bałtyckimi a wybrzeżem mórz: Czarnego i Egejskiego. Budowa S19 będzie dla województwa mazowieckiego nie tylko szansą na aktywizację najdalej na wschód wysuniętego powiatu, przez który droga będzie bezpośrednio przebiegać, ale też całej wschodniej części regionu. Ten trzydziestopięciokilometrowy odcinek na terenie województwa ma dla subregionu siedleckiego szczególne znaczenie, będąc główną trasą zespalającą wymieniony obszar z centrami sąsiednich regionów, a mianowicie z Lublinem i Białymstokiem. Poprawi ona – dzięki budowie mostu na Bugu w ciągu trasy ekspresowej – połączenie z województwem podlaskim.
Uroczyste zakończenie
Po podpisaniu porozumienia, uczestnicy konferencji udali się do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Liczba wyświetleń: 502
powrót