Aktualności

Gospodynie z Cegłowa docenione

2016.10.24 15:00

Autor: Grzegorz Skolimowski, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Część artystyczna przygotowana przez KGW fot. Daniel Pióro
  • Wręczenie medalu pamiątkowego fot. Daniel Pióro
  • Członkinie Koła z Wicemarszałek Janiną Ewą Orzełowską fot. Daniel Pióro
  • KGW z medalem pamiątkowym fot. Daniel Pióro

Koło Gospodyń Wiejskich w Cegłowie (pow. miński) świętowało 80-lecie. Z lokalną społecznością spotkała się wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Kobiety z inicjatywą…

Koło Gospodyń Wiejskich w Cegłowie założono w 1931 r., jednak za początek oficjalnej działalności uznaje się 1936 r., ponieważ z tego okresu pochodzą najstarsze  zachowane dyplomy uczestnictwa w konkursach.  Gospodynie organizowały kursy dotyczące: hodowli drobiu, warzywnictwa, higieny i racjonalnego żywienia, znaczenia kobiety w życiu społecznym oraz szycia i haftów.

W latach 50. panie działały pod auspicjami Ligi Kobiet, potem zmieniono nazwę na KGW. Obecnie w kole działają 23 kobiety.

 

… i „małą ojczyzną” w sercu

Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska podkreśliła, że koła gospodyń wiejskich od dawna odgrywają istotną rolę w życiu społeczno-kulturalnym polskiej wsi, a ich wszechstronna działalność jest niezwykle cenna i potrzebna. Członkinie kół aktywnie i z pełnym oddaniem promują regionalne tradycje oraz dorobek kulturowy swoich „małych ojczyzn”. Przyczyniają się do popularyzowania lokalnego rękodzieła i dziedzictwa kulinarnego m.in. poprzez organizowanie kiermaszów świątecznych, dożynek i różnych okolicznościowych spotkań dla miejscowej społeczności, którym towarzyszą prezentacje typowych dla regionów czy miejscowości potraw. Dlatego marszałek Adam Struzik wyróżnił cegłowskie gospodynie Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Odznaczenie odebrała przewodnicząca koła Mirosława Krupa.

Serdecznie gratuluję Paniom pięknego jubileuszu 80-lecia istnienia Koła Gospodyń Wiejskich w Cegłowie i jego wspaniałego dorobku. Warto podkreślić, że wielokrotnie zdobywały Panie nagrody i wyróżnienia podczas różnych konkursów, a przygotowywane przez Panie pyszne lokalne specjały, takie jak sójka mazowiecka czy kozi ser twarogowy, znane są w całym kraju – powiedziała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Liczba wyświetleń: 399

powrót