Aktualności

Prasa z misją

2016.10.21 09:05 , aktualizacja: 2016.10.24 07:15

Autor: Marta Milewska (KM), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • rzecznik urzędu marszałkowskiego, marszałek województwa i dyrektor MIK słuchają prezentacji Fot. Michał Słaby
  • marszałek wita gości Fot. Michał Słaby
  • samorządowcy słuchają wykładów Fot. Michał Słaby
  • przedstawiciele prasy samorządowej w trakcie wykładów Fot. Michał Słaby
  • przemawia Małgorzata Karolina Piekarska Fot. Michał Słaby
  • temat dot. prasy przestawia Marta Milewska Fot. Michał Słaby
  • zasłuchani uczestnicy spotkania Fot. Michał Słaby

W Warszawie odbyło się II Forum Prasy Samorządowej. Uczestniczyło w nim blisko 120 przedstawicieli tytułów wydawanych przez lokalne samorządy. – Pełnicie bardzo ważną rolę – podkreślał marszałek Adam Struzik, witając uczestników. – Samorząd to przecież przede wszystkim wspólnota mieszkańców. Trudno mówić o jej integracji bez efektywnej, uczciwej i otwartej komunikacji.

 

Wymiana doświadczeń

Na Mazowszu co drugi samorząd wydaje własny periodyk. Forum było okazją do poszerzenia wiedzy przedstawicieli samorządów m.in. na temat historii i współczesnych funkcji prasy lokalnej. Redaktorzy wzięli też udział w zajęciach warsztatowych przygotowanych przez wieloletnią dziennikarkę prasową i telewizyjną, a także pisarkę – Małgorzatę Karolinę Piekarską.

 

Pisząc trzeba przede wszystkim pamiętać o czytelniku, o jego potrzebach i zainteresowaniach. Bardzo ważny jest też warsztat dziennikarski. Jeśli dobrze operujemy słowem, możemy powiedzieć więcej i ciekawiej – mówiła prelegentka.

 

Samorządy są blisko zwykłych, codziennych spraw swoich mieszkańców. W istocie samorząd to przecież nie urzędy, instytucje, organy, ale właśnie wspólnota ludzi, których łączy nie tylko miejsce zamieszkania, ale i wspólna historia, wartości i potrzeby. Integracja tej wspólnoty jest jednym z ważniejszych zadań władz samorządowych.

 

Nie zapominajmy również, że kolejnym naszym obowiązkiem jest prowadzenie otwartej polityki informacyjnej. Mieszkańcy mają prawo oczekiwać od nas bieżącej, wyczerpującej i uczciwej informacji o naszych działaniach, planach, ale i problemach – podkreśliła w swoim wystąpieniu rzeczniczka prasowa urzędu marszałkowskiego Marta Milewska.

 

Doskonałą płaszczyzną do takiej komunikacji jest prasa samorządowa. Jak wynika z szeregu niezależnych badań medioznawczych, tego typu tytuły są nie tylko źródłem informacji o tym, co dzieje się w gminie czy powiecie, gdzie powstanie nowy chodnik czy kanalizacja, ale również wiedzy o lokalnej historii i kulturze.

 

Jak wynika z badań porównawczych, tego typu artykuły znajdziemy częściej w prasie samorządowej, niż komercyjnej. To olbrzymi atut prasy samorządowej – dodawała Marta Milewska.

 

Potencjał prasy samorządowej

Bez wątpienia lokalne media są zatem ważnym i niezbędnym elementem demokracji lokalnej. Tymczasem nawet na 40 proc. terenów kraju nie funkcjonuje prasa komercyjna, a wiele miejscowości nie ma ekonomicznego potencjału, aby takie tytuły rozpoczęły tam działalność. W tych miejscach gazety samorządowe mogą być jedynym źródłem wiedzy, bieżącej informacji dla mieszkańców. To olbrzymia szansa, ale i odpowiedzialność. Czy czytelnicy to doceniają? Wydaje się, że tak. Potwierdzają to np. badania przeprowadzone na Śląsku przez dr Patrycję Szostok. Aż 72,4 proc. ankietowanych osób stwierdziło, że pismo samorządowe jest potrzebne mieszkańcom.

 

Samorząd Województwa Mazowieckiego już po raz drugi zorganizował Forum Mazowieckiej Prasy Samorządowej. Tym razem spotkanie odbyło się w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie, który był partnerem imprezy.

Liczba wyświetleń: 485

powrót