Aktualności

Wkład naukowy doceniony

2016.10.19 15:20

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk (PAN) w Gdańsku obchodził jubileusz 60-lecia istnienia. Z tej okazji marszałek Adam Struzik uhonorował placówkę Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Odznaczenie wręczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Związki z Mazowszem

Mimo że siedziba Instytutu mieści się w Gdańsku, w podwarszawskiej gminie Jabłonna powstało Centrum Badawcze Polskiej Akademii Nauk „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne”. Projekt ten otrzymał dofinansowanie w ramach działania 1.1. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007–2013.

 

Odznaczenia

Podczas uroczystej gali nie zabrakło podziękowań, wyróżnień i odznaczeń. Jednym z nich był medal „Pro Masovia”, który w imieniu marszałka Mazowsza przekazała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. Pracownicy Instytutu otrzymali odznaczenia państwowe. Marszałek województwa mazowieckiego Adama Struzika oraz wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska zostali docenieni przez władze Instytutu, które zapisały ich w poczet osób zasłużonych dla placówki.

 

O Instytucie

Instytut Maszyn Przepływowych jest częścią PAN od 1956 r. Podstawowym zadaniem jednostki jest prowadzenie badań w dziedzinie podstaw działania, projektowania, budowy i rozwoju maszyn służących do konwersji energii w przepływach. Obecnie prowadzone badania dotyczą mechaniki płynów, przepływów wielofazowych, termodynamiki i wymiany ciepła, fizyki plazmy, techniki laserowej, mechaniki maszyn, tribologii oraz diagnostyki maszyn energetycznych.

  • Plakat z informacjami o spotkaniu Fot. Daniel Pióro
  • Wystąpienie wicemarszałek Janiny Ewy Orzelowskiej Fot. Daniel Pióro
  • Wręczenie Medalu Pamiątkowego „Pro Masovia” Fot. Daniel Pióro

Liczba wyświetleń: 465

powrót