Aktualności

Dobre sąsiedztwo od 25 lat

2016.10.14 11:25 , aktualizacja: 2016.10.17 09:31

Autor: Joanna Wołczyńska, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Prezentacja młodzieży niemieckiej fot. Michał Słaby
  • Prezentacja młodzieży polskiej fot. Michał Słaby
  • Przemawia członek zarządu Rafał Rajkowski fot. Michał Słaby
  • Koncert fot. Katarzyna Mańska
  • Młodzież biorąca udział w projekcie fot. Katarzyna Mańska

W Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu z okazji 25. jubileuszu podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie między Polską a Niemcami. Z tej okazji członek zarządu Rafał Rajkowski spotkał się z prof. dr Claudią Dalbert – wicepremier, minister Środowiska, Rolnictwa i Energii kraju związkowego Saksonia–Anhalt.

 

Przyjazna współpraca

W czerwcu minęło ćwierć wieku od podpisania „Traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”. Polskę i Niemcy łączy dziś przyjazna współpraca na wielu płaszczyznach i we wszystkich obszarach życia społecznego. O sukcesach tak dobrej relacji i planach na przyszłość rozmawiał członek zarządu Rafał Rajkowski z wicepremier Claudią Dalbert.

 

Projekt „Europa dobrych sąsiadów”

W uroczystym spotkaniu wzięła udział również 15 osobowa delegacja niemiecka zorganizowana przez grupę Go Europe z Magdeburga (w tym 13 uczniów szkól średnich z Saksonii-Anhalt) oraz około 20 osób z Warszawy i powiatów podwarszawskich, działających w TRAD Szansa Ochota. Organizacja ta, prowadząca stałą i bardzo dobrą współpracę z organizacjami pozarządowymi z SaksoniiAnhalt, przygotowała projekt „Europa dobrych sąsiadów”, który wspiera integrację europejską i utrwala dobre partnerstwo między regionami państw, które podpisały Traktat o Dobrym Sąsiedztwie. Zakłada także podjęcie długoterminowej współpracy pomiędzy młodzieżą z Mazowsza i SaksoniiAnhalt oraz działania zmierzające do rozszerzenia współpracy z młodzieżą z Francji.

 

W programie spotkania zaplanowano spotkania grupy niemieckiej z młodzieżą ze szkół, w których uczą się polscy uczestnicy projektu. Dyskusje toczyły wokół pytań: Co wiemy o sobie? Co moglibyśmy wziąć od siebie? Co możemy sobie dać, jako sąsiedzi o różnych zwyczajach, cechach, sposobach życia itp.? Europa za 10 lat – jaką ją sobie wyobrażamy? 

 

Program artystyczny

Spotkanie było także ucztą muzyczną: koncert fortepianowy a-moll zagrał Bastian Schmitt z Dithmasrcher Musikschule w Heide z orkiestrą symfoniczną z Zespołu Państwowych ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II stopnia nr 3 im. Grażyny Bacewicz w Warszawie. Uczniowie z polski przygotowali też prezentację „Niemcy widziane oczyma młodych Polaków” a młodzież niemiecka – „Polska widziana oczyma młodych Niemców”.

 

 

 

 

 

 

Liczba wyświetleń: 375

powrót