Aktualności

Jesteśmy najlepsi w Europie!

2016.10.13 14:00 , aktualizacja: 2016.10.13 14:36

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • PKB za 2014 r. z podziałem na województwa fot. GUS
  • Instytut Technologii Elektronowej fot. Piotr Ambroziak
  • Energia odnawialna w Siedlcach fot. Michał Słaby
  • Grafika przedtawiająca podział statystyczny Mazowsza na dwie jednostki NUTS-2 fot. arch. UMWM
  • Grafika przedtawiająca wsparcie dla organizacji pozarządowych i OSP w liutym 2016 r. fot. arch. UMWM

Mazowsze liderem rozwoju w Unii Europejskiej. W Brukseli zaprezentowano wyniki badań Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat). Pokazują one, że w latach 2008–2014 Mazowsze osiągnęło najwyższy wzrost PKB na mieszkańca. Za sprawą dynamicznego wzrostu gospodarczego i silnych powiązań z kluczowymi gospodarkami Unii wyprzedziło 275 regionów unijnych.

 

Najlepsze z najlepszych

Analiza Eurostatu nie pozostawia cienia wątpliwości. W ostatnich latach najszybciej rozwijającym się regionem w Europie było właśnie Mazowsze. W latach 2008–2014 PKB per capita wzrosło w naszym regionie aż o 25,5 proc. – podkreślił marszałek Adam Struzik –To duży sukces nas wszystkich i efekt ciężkiej pracy Mazowszan – dodał.

 

Jak podaje Eurostat, analizie poddano jednostki statystyczne na poziomie tzw. NUTS 2. Według najnowszych badań wszystkie polskie województwa rozwijały się szybciej niż średnia unijna. Aż siedem regionów zostało zakwalifikowanych do grona 28 najdynamiczniej rozwijających się.

Już w 2013 r. województwo mazowieckie jako jedyny polski region przekroczyło próg 75 proc. średniej unijnej, jeśli chodzi o PKB. W ciągu 5 lat, wzrost PKB na mieszkańca wyniósł na Mazowszu aż 24 proc.

 

Nasze atuty

Województwo mazowieckie to największy i, co potwierdzają ostatnie badania, najdynamiczniej rozwijający się region. Wszystko to dzięki dogodnemu położeniu, silnemu powiązaniu gospodarczemu z innymi regionami unijnymi, dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej, a także wysokiemu poziomowi edukacji. Rozwojowi Mazowsza sprzyja także obecność największego w Polsce miasta Warszawy. To właśnie Mazowsze przyciąga największą liczbę zagranicznych inwestorów. Obecnie na terenie województwa mazowieckiego działa ok. 660 firm zagranicznych. Mazowsze to także lider pod względem wykorzystania funduszy unijnych.

 

 

 

 

 

Liczba wyświetleń: 512

powrót