Aktualności

Jubileusz szkoły w Babinie

2016.10.10 14:50 , aktualizacja: 2016.10.10 15:18

Autor: Joanna WOłczyńska, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • TAblica pamiątkowa fot. Joanna Wołczyńska
  • Rafał Rajkowski i Zbigniew Gołąbek
  • Pamiątkowy tort fot. Joanna Wołczyńska
  • Występ uczniów fot. Joanna Wołczyńska
  • Wręczenie Medalu Pamiątkowego fot. Joanna Wołczyńska
  • fot. Joanna Wołczyńska
  • RAfał Rajkowski wpisuje się do księgi pamiątkowej fot. Joanna Wołczyńska

W sobotę Publiczna Szkoła Podstawowa w Babinie (gm. Przyłęk) świętowała 100-lecie istnienia. Wydarzenie było okazją do nadania jej imienia Heleny Długoszewskiej. W uroczystości wziął udział członek zarządu Rafał Rajkowski oraz radny Zbigniew Gołąbek.

Krótko o patronce

Działalność edukacyjną na terenie wsi Babin datuje się na rok 1916. Młoda nauczycielka Helena Długoszewska absolwentka Seminarium Nauczycielskiego w Krakowie, próbowała na tych terenach zorganizować szkołę. Pomimo niechęci ze strony mieszkańców, nieliczni gospodarze okazali swoją przychylność i u jednego z nich uczyła kilkoro dzieci. Tak powstała szkoła jednoklasowa czterooddziałowa. Założycielka przez lata swojej pracy była kierownikiem placówki, a także przyczyniła się do budowy nowego budynku szkoły. Jej pracę dydaktyczną i wychowawczą doceniła Rada Państwa, odznaczając ją Krzyżem Zasługi, Medalem KEN i Krzyżem Kawalerskim.

Uroczystość na wysokim poziomie

Świętowanie rozpoczęto od złożenia kwiatów i zapaleniu zniczy na grobie patronki, spoczywającej na cmentarzu w Przyłęku. Po mszy poświęcono tablicę pamiątkową. Goście mieli okazję dowiedzieć się więcej o Helenie Długoszewskiej i jej dokonaniach. Następnie członek zarządu Rafał Rajkowski oraz radny sejmiku przekazali na ręce dyrektor szkoły Danuty Marszałek Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” oraz dyplomy uznania dla najbardziej zasłużonych nauczycieli. Ostatnim punktem uroczystości była część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły, którzy przedstawili historię nauczania od czasów odzyskania niepodległości, poprzez okupację, do czasów współczesnych.

Liczba wyświetleń: 650

powrót