Aktualności

Samorząd stawia na bezpieczeństwo

2016.10.07 15:15 , aktualizacja: 2016.10.10 07:52

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Dyrektor Waldemar Kuliński i dyrektor WORD WArszawa Dariusz Szczygielski prezentują zestaw pierwszej pomocy fot. Joanna...
  • Dyrektor Waldemar Kuliński i dyrektor Krzysztof Łaptaszyński fot. Joanna...
  • Uczestnicy konferencji fot. Joanna...
  • Wypowiedzi mediom udziela dyrektor Waldemar Kuliński fot. Joanna...

Ruszyła kolejna edycja kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Podczas konferencji na ten temat do szczególnej dbałości o bezpieczeństwo namawiał Sekretarz Województwa – Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Waldemar Kuliński.

 

Tysiące uczniów na Mazowszu

Samorząd województwa mazowieckiego już od 15 lat prowadzi kampanie społeczne poświęcone bezpieczeństwu dzieci i młodzieży. Do tej pory wzięło w nich udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów z mazowieckich szkół. Od początku września br. kilka razy w tygodniu w akcjach poświęconych bezpieczeństwu na drodze biorą udział najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego z różnych zakątków Mazowsza. Pierwsze spotkania odbyły się już m.in. w Radzanowie, Tłuszczu, Nagoszewie, Nowym Miszewie, Sochocinie, Obrytem czy w Radomiu.

 

Edukacja jest najważniejsza

Podstawowym celem naszej kampanii jest ochrona dzieci i młodzieży przed niebezpieczeństwami na drodze. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby uczyć najmłodszych, jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Chcemy także wyposażać ich m.in. w elementy odblaskowe tak, aby byli widoczni dla innych użytkowników dróg. Nasza kampania obejmuje m.in. spotkania w szkołach. Do końca tego roku szkolnego planujemy ich jeszcze ponad 100 – podkreśla sekretarz województwa Waldemar Kuliński – Bezpieczeństwo na drogach stale się poprawia, jednak jeśli chodzi o wypadki z udziałem dzieci, stan bezpieczeństwa na naszych drogach nie jest zadowalający. Z jednej strony mamy ogromną kampanię informacyjną, poprawia się infrastruktura drogowa, z drugiej jednak zwiększa się liczba użytkowników dróg, wzrasta liczba środków transportu, co powoduje, że te odcinki dróg, które do tej pory były bezpieczne, tracą swój status. Dlatego ciągle musimy edukować i uświadamiać najmłodszych, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze.

 

Nauka przez zabawę

Istotą kampanii „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” jest przyjazna i atrakcyjna dla uczniów forma zajęć. Dzieci i młodzież uczą się bezpiecznego zachowania na drodze, a na uczestników spotkań czeka wiele atrakcji. Dużym wyzwaniem okazuje się jazda rowerem po specjalnym torze. To z pozoru proste zadanie nie wszystkim udaje się ukończyć bezbłędnie. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwają zawsze pracownicy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Wielu uczniów chce także spróbować swoich sił w symulatorach jazdy. Każdy może wybrać pojazd i trasę, którą chce się poruszać. Uczniowie wspólnie z policjantami oglądają też film „…tak, chcę być bezpieczny”. Po jego emisji jest czas na dyskusję o zagrożeniach czyhających na najmłodszych nie tylko na drodze, ale też np. w internecie. O tym, jak udzielić pierwszej pomocy opowiadają ratownicy medyczni.

 

Uczymy dzieci i młodzież, jak bezpiecznie poruszać się na drodze, jak sprawić żeby kierowca widział daną osobę i w bezpieczny sposób mógł ją ominąć, bądź wyminąć. Przede wszystkim są to wykłady, które organizujemy w szkołach. Wszyscy uczestnicy otrzymują zestawy elementów odblaskowych tak, aby już tego samego dnia mogli bezpiecznie wrócić do domu – informuje zastępca dyrektora Departamentu Organizacji ds. Bezpieczeństwa Publicznego w urzędzie marszałkowskim Krzysztof Łaptaszyński.

 

 

Pamiętajmy o odblaskach

Jednym z głównych celów kampanii jest nauczenie najmłodszych uczestników ruchu drogowego, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych po zmroku, zwłaszcza jesienią i zimą. Uczestnicy akcji dowiadują się nie tylko dlaczego trzeba nosić odblaski, ale także, jak je nosić, aby rzeczywiście poprawiały widoczność pieszego lub rowerzysty. Wszyscy uczestnicy kampanii dostają ufundowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego zestawy elementów odblaskowych: dwie opaski zapinane na rękę oraz dwie zawieszki, które można przypiąć do ubrania lub plecaka.

 

Widoczne szkoły

Spotkania z najmłodszymi mieszkańcami Mazowsza to główny, ale nie jedyny element kampanii „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Organizatorzy zaplanowali również szeroką akcję informacyjną. Każda szkoła biorąca udział w projekcie zostanie oznakowana specjalnym banerem informacyjnym „Ta szkoła jest widoczna i bezpieczna”. Działa również poświęcony akcji profil na Facebooku „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”, na którym można znaleźć informacje dotyczące kampanii, relacje ze spotkań z uczniami, a także praktyczne wskazówki, jak bezpiecznie poruszać się po drodze.

 

 

Liczba wyświetleń: 691

powrót