Aktualności

Nowoczesne usługi w subregionie siedleckim

2016.10.07 15:05 , aktualizacja: 2016.10.07 16:01

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Wspólna fotografia za zakończenie podpisania umów fot. Grzegorz Skolimowski
Umowy podpisane, projekty w realizacji fot. Grzegorz Skolimowski
Wicemarszałek Janina Orzełowska oraz dyrekrorzy mazowieckich placówek podpisują umowy fot. Grzegorz Skolimowski
Mazowieckich urzędach i placówkach medycznych będzie nowocześniej fot. Grzegorz Skolimowski

Umawianie wizyt lekarskich czy wystawianie skierowań przez internet to udogodnienia, które już niedługo dzięki wsparciu z UE będą działać w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Węgrowie. Nowoczesne e-usługi administracyjne wprowadzą urzędy w Makowie Mazowieckim, Siedlcach i Zwoleniu.

 

Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekty otrzymają łącznie ponad 5,4 mln zł wsparcia w ramach RPO WM 2014–2020. Umowy na dofinansowanie projektów podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Węgrowie Artur Jerzy Skóra oraz burmistrz Makowa Mazowieckiego Tadeusz Ciak.

 

Informatyzacja węgrowskiego szpitala

W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Węgrowie już w drugiej połowie 2017 r. wdrożony będzie nowoczesny system teleinformatyczny obejmujący zarządzanie, dokumentację medyczną i świadczenie usług on-line. Powstaną – elektroniczna dokumentacja medyczna i elektroniczny obieg dokumentów. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Siedlcach, Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Sokołowie Podlaskim i Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Przychodnia Opieki Zdrowotnej w Grębkowie. Do placówek medycznych trafi m.in. sprzęt komputerowy, oprogramowanie oraz wyposażenie serwerowni. Wdrażany system będzie zintegrowany z istniejącą infrastrukturą. Projekt stawia też na nowe rozwiązania, m.in.: archiwizację i backup danych, monitoring zdarzeń na bloku operacyjnym i elektroniczną identyfikację pacjentów. System umożliwi pacjentowi dostęp on-line do historii choroby m.in. wypisów szpitalnych czy skierowań. Pacjent będzie mógł drogą elektroniczną zarejestrować się na wizytę, odebrać wyniki badań radiologicznych, laboratoryjnych, prób wysiłkowych oraz wyników EKG i EEG. Dostęp do platformy e-usług będzie możliwy dzięki urządzeniom mobilnym.

 

E-usługi w urzędach na Mazowszu

Informatyzacja czeka urzędy miejskie w Makowie Mazowieckim i Siedlcach oraz urząd gminy w Zwoleniu. W ramach projektu planowany jest zakup niezbędnego sprzętu m.in.: serwerów wraz z oprogramowaniem, urządzeń do backupu danych i zestawów komputerowych. Łącznie wprowadzonych będzie 39 e-usług, po 13 różnych w każdym z urzędów. Obejmą one głównie konsultacje społeczne i politykę informacyjną. Dostępne będą e-usługi finansowe, umożliwiające mieszkańcom elektroniczne płatności podatkowe i opłaty lokalne.E-usługi budżetowe pozwolą im zaangażować się w planowanie lokalnych budżetów. W Siedlcach powstanie też system elektronicznej obsługi dokumentów. Wszystkie wprowadzone rozwiązania będą dostępne poprzez platformę ePUAP. Elektroniczna administracja umożliwi załatwienie wielu spraw na odległość. Mieszkańcy i przedsiębiorcy będą mieli łatwiejszy dostęp do usług administracyjnych. Realizacja projektu poprawi kontakt z urzędami i zwiększy efektywność oferowanych przez nie usług.

Liczba wyświetleń: 484

powrót