Aktualności

II Konwent Marszałków Województw RP

2016.09.30 15:05 , aktualizacja: 2016.09.30 15:26

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • Głos w dyskusji zabiera Janina Ewa Orzełowska Fot. arch. UMWZ
  • otwarcie konwentu Fot. arch. UMWZ
  • Debata OZE Fot. arch. UMWZ
  • obrady konwentu Fot. arch. UMWZ

Od środy do piątku w Luboradzy (gm. Barwice) w województwie zachodniopomorskim trwały obrady Konwentu Marszałków Województw. Mazowsze reprezentowała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Zagadnienia

Pierwszego dnia debatowała Komisja ds. Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Związku Województw RP. Obradowały zdominowały tematy dotyczące lokalnych grup działania, a także zmian przepisów o uboju w gospodarstwach rolnych na potrzeby własne.

 

Drugiego dnia rozmawiano o wyzwaniach i problemach związanych z wdrażaniem przez samorządy województw Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Uczestnicy zastanawiali się również, w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć środki finansowe na rozwój obszarów wiejskich po zakończeniu obowiązującej agendy.

 

Podczas debaty poświęconej Państwowym Gospodarstwom Rolnym (PGR) samorządowcy wymieniali się doświadczeniami w aktywizacji byłych pracowników PGR-ów. Konwent zakończyła debata w ramach cyklu „Polska Regionów”. Dotyczyła odnawialnych źródeł energii, sposobów pozyskiwania dotacji, promocji zielonej energii oraz sytuacji OZE w poszczególnych województwach.

 

Wspólny głos

Marszałkowie przyjęli wspólnie wypracowane stanowiska dotyczące między innymi: prawa wodnego, edukacji, realokacji środków w ramach PROW 2014–2020 i ochrony powietrza.  

Liczba wyświetleń: 564

powrót