Aktualności

Będą scalać grunty

2016.09.28 15:20 , aktualizacja: 2016.09.29 13:26

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego powiaty łosicki, przysuski, sokołowski i żuromiński otrzymają w sumie ponad 28,7 mln zł z UE na działania dotyczące scalania gruntów. Wsparcie pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik oraz przedstawiciele powiatów łosickiego i przysuskiego.

 

Finansowe wsparcie

Dzisiejsze umowy dotyczą scalania gruntów na terenach powiatów przysuskiego i łosickiego. W pierwszym przypadku projekt będzie realizowany na terenie gminy Przysucha. Jego wartość to ponad 5,1 mln zł, z czego ponad 3,2 mln zł stanowi dofinansowanie unijne. Drugi projekt oszacowano na ponad 3,2 mln zł. Starostwo w Łosicach otrzyma na ten cel ponad 2 mln zł z UE.

 

Co to da?

Zagospodarowanie gruntów poprzez scalenia ma wiele korzyści. Wpływa nie tylko na zwiększenie efektywności gospodarowania nimi, ale także pozwala na poprawienie ich kształtu czy wydzielenie pól, jak najbliżej siedziby gospodarstwa. Realizacja tego typu projektów umożliwia także utworzenie funkcjonalnej sieci dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych.

 

– Prace scaleniowe to trudne zadanie, ale się cieszę, że cztery samorządy zdecydowały się zmierzyć z tym wyzwaniem. Uporządkuje to sprawy związane z rozdrobnieniem gospodarstw rolnych i doprowadzi do powiększenia ich areału – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Zainteresowanie

W trakcie naboru trwającego od 31 marca do 25 maja br. do urzędu marszałkowskiego wpłynęło 7 wniosków w ramach poddziałania PROW „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa”. Pięć z nich zarząd województwa zatwierdził do realizacji.

  • Starosta i wicestarosta powiatu przysuskiego podpisują umowy Fot. Michał Słaby
  • Marszałek podpisuje dokumenty Fot. Michał Słaby
  • Przedstawiciele Łosic podpisują umowy Fot. Michał Słaby
  • Wicestarosta powiatu przysuskiego udziela wywiadu mediom Fot. Michał Słaby

Pliki do pobrania

Rozmiar: 1258 kB, Liczba pobrań: 79
Rozmiar: 609 kB, Liczba pobrań: 84
Rozmiar: 1023 kB, Liczba pobrań: 88

Liczba wyświetleń: 400

powrót