Aktualności
„Dzieło życia” dla Jana Kobuszewskiego
2016.09.27 12:15 , aktualizacja: 2016.09.28 12:29
Autor: Justyna Michniewiz, (KS), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
- fot. Anita Kot
- fot. Anita Kot
- fot. Anita Kot
- fot. Anita Kot
- fot. Anita Kot
- fot. Anita Kot
- fot. Anita Kot
- fot. Anita Kot
- fot. Anita Kot
- fot. Anita Kot
- fot. Anita Kot
- fot. Anita Kot
- fot. Anita Kot
- fot. Anita Kot
- fot. Anita Kot
- fot. Anita Kot
- fot. Anita Kot
Wyjątkowo lubiany przez publiczność, znakomity aktor teatralny i filmowy – Jan Kobuszewski – odebrał Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło życia”. Podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono też statuetki za najciekawsze dzieła i kreacje, jakie powstały w zeszłym roku na Mazowszu w kategoriach: literatura, muzyka, plastyka i teatr.
W tym roku obchodzimy kryształowy jubileusz nagrody. Przez te lata statuetki Norwidowskie otrzymało 68 twórców, którzy swoje życie i pracę artystyczną związali z Mazowszem – powiedział wicemarszałek Wiesław Raboszuk, witając gości.
Niepowtarzalna umiejętność rozśmieszania
Kiedy na spotkaniu Kapituły „Dzieło życia” wśród dwudziestu kilku nazwisk padło nazwisko Jana Kobuszewskiego, wszyscy się uśmiechnęli, i to jest najlepsza charakterystyka talentu tego niepowtarzalnego aktora. A wywoływanie uśmiechu na twarzach Polaków, to piekielnie trudne zadanie – powiedziała w laudacji przewodnicząca kapituły Małgorzata Komorowska.
Poetka…
W kategorii „literatura” nagrodę otrzymała poetka i malarka Uta Przyboś za zbiór wierszy „Prosta”. Jak zaznaczył przewodniczący kapituły Krzysztof Masłoń, laureatka jest córką Juliana Przybosia, „która już od dawna odnalazła swój język, swój styl, swój głos, bardzo indywidualny, osobny, wyjątkowy”.
Muzykolog…
Laureatem w kategorii „muzyka” został dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener, nagrodzony za XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Konkurs – jak podkreślił przewodniczący kapituły Grzegorz Michalski – zaskoczył swoją dynamiką, skalą zainteresowania i oddziaływania. Informacja o nim dotarła do 5 mld ludzi. W Polsce aktywnymi obserwatorami było 29 proc. dorosłych obywateli.
Scenograf…
W dziedzinie sztuk plastycznych kapituła postanowiła nagrodzić Borisa Kudličkę za scenografię do oper „Powder her face” i „Salome” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. W imieniu laureata nagrodę odebrał Paweł Marzec. Boris Kudlička realizował bowiem swoje kolejne dzieło, tym razem w nowojorskiej Metropolitan Opera, gdzie przygotował projekt scenografii do „Tristana i Izoldy” Ryszarda Wagnera, której premiera odbyła się dokładnie tego samego wieczoru.
Aktor…
Statuetkę w kategorii „teatr” odebrał Janusz Gajos za rolę we „Mszy za miasto Arras” – sztuce wystawianej w Teatrze Narodowym w Warszawie.
Zastanawiałem się, jak ma wyglądać forma tego, co chcę zaprezentować – wyznał Janusz Gajos. – Doszedłem do wniosku, że należy odrzucić wszystkie błyskotki, wszystkie fajerwerki, które można zastosować w teatrze i zdecydować się na to, że wychodzi się przed publiczność i ma się obowiązek, ale i przyjemność zawodową mówić samą myśl. Wszystko, co miałoby służyć ku ozdobie odrzucamy. Muszę Państwu powiedzieć, że bardzo się tego bałem, ale jak poszło przedstawienie, usłyszałem takie uderzenie, tzn. kamień spadł mi z serca i jestem jako tako zadowolony.
Kryształowy jubileusz
Z okazji kryształowego jubileuszu nagrody, marszałek Adam Struzik przyznał Medale Pamiątkowe „Pro Mazovia” dwóm członkom kapituł, którzy od 15 lat związani są z nagrodą: Lechowi Śliwonikowi i Stanisławowi Wieczorkowi.
Galę poprowadziła Magda Mołek, a uświetnił ją występ Olgi Bończyk. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Zespół Instrumentów Dawnych Ars Nova.
Liczba wyświetleń: 825
powrót