Aktualności

Kotlina Warszawska dla aktywnych

2016.09.22 11:10 , aktualizacja: 2016.09.22 14:55

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • fot. Monika Gontarczyk
  • Wymyśle - przykład budownictwa Olenderskiego M. Lica-Kaczan
  • Nowy Secymin - zabytek olenderski fot. G. Piaskowski
  • prezes Michał Bury i zastępca dyrektora departamentu kultury Promocji i Turystyki UMWM podpisują umowy fot. Karol Krajewski
  • Dyrektor delegatury UMWM w Płcku Tomasz Kminek i prezes Michał Bury fot. Karol Krajewski

Dobra wiadomość dla wielbicieli wycieczek rowerowych. Już wkrótce w powiecie płockim przybędzie aż 100 km nowych szlaków rowerowych. Połączą one Płock z Wyszogrodem po obu stronach Wisły, a tym samym wypełnią białą plamę na turystycznej mapie rowerowej Mazowsza.

 

Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego realizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej „Juwenta Mazowsze” projekt „Rowerem przez Kotlinę Warszawską” otrzymał z budżetu województwa 56 tys. zł wsparcia. Umowę na jego dofinansowanie podpisali marszałek Adam Struzik oraz przedstawiciele stowarzyszenia – prezes Michał Bury i sekretarz Marcin Groszewski.

 

Jest coraz lepiej

Turystyka rowerowa to jedna z popularniejszych form aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dlatego coraz chętniej samorządy lokalne i organizacje pozarządowe podejmują działania mające poprawić infrastrukturę. W takie założenie świetnie wpisuje się projekt „Rowerem przez Kotlinę Warszawską”. Przy jego realizacji współpracować będą pomysłodawca – Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej „Juwenta Mazowsze”, miejscowy oddział PTTK oraz Muzeum Wisły w Wyszogrodzie. Wsparcie finansowe przedsięwzięcia zapewniło także Starostwo Powiatowe w Płocku.

 

Niezwykła wycieczka

Trasa przebiegać będzie po obu stronach Wisły przez malownicze tereny rolnicze, leśne czy wyżynne. Rowerzyści natkną się na ślady po osadnictwie Olenderskim, często już zapomniane dworki szlacheckie z terenami parkowymi czy pomniki przyrody. Na szlakach pojawią się tablice informacyjne dotyczące zabytków i miejsc, które warto odwiedzić. W ramach projektu wydane zostaną także opracowania zawierające mapki turystyczne.

Liczba wyświetleń: 720

powrót