Aktualności

O problemie uchodźców w Salonikach

2016.09.16 12:05 , aktualizacja: 2016.09.19 09:07

Autor: Katarzyna Mańska (KM), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

logotyp EPP ilustracja
Posiedzenie EPP w Salonikach fot.UMWM

Szesnastego września marszałek Adam Struzik uczestniczył w wyjazdowym posiedzeniu Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Europejskim Komitecie Regionów. Tym razem zorganizowano je w Salonikach (Grecja). Tematem przewodnim rozmów było zidentyfikowanie wspólnego wyzwania, jakim jest panujący obecnie kryzys uchodźczy w Unii Europejskiej oraz poszukiwanie wspólnych rozwiązań.

 

W teorii…

Podczas pierwszej sesji uczestnicy spotkania zastanawiali się, jak uzyskać efektywną politykę imigracyjną, opartą na solidarności i partnerstwie. Drugą część spotkania poświęcono kwestiom praktycznym koordynacji pomocy. Zgromadzeni pracowali nad stworzeniem ujednoliconego podejścia. Wysłuchali też wystąpień m.in. przedstawicieli DG Pomoc Humanitarna i Ochrona Ludności oraz ekspertów ds. ochrony granic zewnętrznych państw członkowskich Unii Europejskiej.

 

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Tomislav Donchev, wicepremier Bułgarii, Dimitris Avramopoulos, komisarz ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa w Komisji Europejskiej, Marianne Thyssen, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników, a także przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i instytucji zajmujących się problematyką azylową, migracyjną.

 

Gubernator regionu Centralna Macedonia Apostolos Tzitzikostas, stwierdził, że żaden kraj europejski nie przyjął tak licznej grupy uchodźców jak Grecja. W 2014 r. przybyło tu 40 tys. osób, w 2015 aż 900 tys. Bez wspólnego działania wszystkich krajów UE, Grecja nie będzie w stanie sobie poradzić. Władze regionalne i lokalne zmagają się z olbrzymimi problemami materialnymi i organizacyjnymi – podkreślał.

 

Przewodniczący partii Nowej Demokracji Kyrikos Mitsokakis dowodził, że zarządzanie kryzysem uchodźczym jest testem dla całej UE, która nie powinna ulegać ksenofobom i populistom w poszczególnych krajach europejskich.

 

Komisarz Dimitris Avramopoulos (d/s migracji) zapowiedział wspólny system azylowy dla całej Unii. Państwa członkowskie powinny wykazać się rzeczywistą solidarnością i wspólnie zapanować nad problemem migracji. Grecja, mimo olbrzymiego kryzysu zachowuje się w tej sprawie godnie i odpowiedzialnie. Komisja Europejska będzie wspierała ją materialnie i organizacyjnie – zapewniał.

 

Michael Schneider Prezydent frakcji EPL w KR podkreślił, że problem migracji i uchodźców to nie tylko problem UE, ale globalny. Świat nigdy już nie wróci do poprzedniej sytuacji, jest to zatem wyzwanie cywilizacyjne.

… i praktyce

Uczestnicy spotkania odwiedzili także obóz dla uchodźców Anagnostopoulou, w którym mogli zobaczyć, jak w praktyce udzielana jest pomoc imigrantom.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 238 kB, Liczba pobrań: 258, Adobe Acrobat Document

Liczba wyświetleń: 373

powrót