Aktualności

Teatr wrócił na ulicę Teatralną

2016.09.12 10:50 , aktualizacja: 2016.09.13 07:43

Autor: Monika Mioduszewska-Olszewska, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • pomnik Fot. Karol Krajewski
  • występ duetu skrzypcowego Fot. Karol Krajewski
  • przemawia marszałek Adam Struzik Fot. Karol Krajewski
  • moment osłonięcia pomnika Fot. Karol Krajewski
  • płocczanie - uczestnicy wydarzenia Fot. Karol Krajewski

Na Wzgórzu Sieciecha, na skwerze przy ul. Teatralnej w Płocku marszałek Adam Struzik odsłonił (w niedzielę) rzeźbę upamiętniającą otwarcie w 1812 r. jednego z pierwszych teatrów na ziemiach polskich.

 

– Płock ma wiele znakomitych miejsc i wspaniałych śladów historii. Bardzo dziękuję wszystkim inicjatorom, szczególnie dyrektorowi Markowi Mokrowieckiemu. To jego determinacja spowodowała, że możemy dziś odsłonić makietę teatru. Monument jest kolejnym elementem, po rzeźbie Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej i ławeczce Jakuba Chojnackiego, przypominającym o wspaniałych dokonaniach, jakie miały miejsce w Płocku – mówił Adam Struzik.

 

Niedzielne atrakcje

Uroczystość uświetnił występ duetu skrzypcowego Emmy Moss i Wiktora Mieczykowskiego z Państwowej Szkoły Muzycznej z Płocka. Zebrani mogli także zobaczyć poloneza w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła”. Wartę honorową przy pomniku pełnili członkowie rekonstruktorzy z Pułku 4-ego Piechoty Księstwa Warszawskiego.

 

Trochę historii

Teatr na Wzgórzu Tumskim zainaugurował działalność w 1812 r. Do jego powstania przyczynił się Rajmund Rembieliński, ówczesny prefekt departamentu płockiego. W 1940 r. budynek teatru zburzyli Niemcy. Placówka powróciła symbolicznie na swoje miejsce po 76 latach. Autorem pomnika jest Stanisław Płuciennik.

Liczba wyświetleń: 291

powrót