Aktualności
Wspólnie dla e-administracji i geoinformacji
Pierwsze posiedzenie Komitetu Sterującego projektu własnego województwa mazowieckiego pn.: „Regionalne partnerstwo samorządów Mazowsza dla aktywizacji społeczeństwa informacyjnego w zakresie e-administracji i geoinformacji” (Projekt ASI) za nami. Inicjatywa współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020.
W spotkaniu wziął udział marszałek Adam Struzik pełniący funkcję przewodniczącego. W skład Komitetu weszli także: wicemarszałek Wiesław Raboszuk (zastępca przewodniczącego) oraz przedstawiciele 18 partnerów (jednostek samorządu terytorialnego), realizujących wspólnie z województwem mazowieckim projekt ASI.
Czym jest ASI
Projekt pn. „Regionalne partnerstwo samorządów Mazowsza dla aktywizacji społeczeństwa informacyjnego w zakresie e-administracji i geoinformacji” jest kontynuacją działań zrealizowanych przez województwo mazowieckie w poprzedniej perspektywie finansowej RPO WM 2007–2013, w ramach projektów dotyczących e-administracji („Rozwój elektronicznej administracji w samorządach województwa mazowieckiego wspomagających niwelowanie dwudzielności potencjału województwa” tzw. Projekt EA) i geoinformacji („Przyspieszenie wzrostu konkurencyjności województwa mazowieckiego poprzez budowanie społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy przez stworzenie zintegrowanych baz wiedzy o Mazowszu” tzw. Projekt BW).
Co zyskamy
W ramach projektu zostaną uruchomione przez jst m.in. e-usługi na poziomie dojrzałości 3 (34 usługi) i 4 (16 usług) dla mieszkańców, przedsiębiorców i instytucji. Korzystanie z nich będzie możliwe różnymi kanałami dostępu, niezależnie od miejsca przebywania i wykorzystywanej technologii (komputery, telefony, tablety). Elektroniczne usługi oraz systemy teleinformatyczne towarzyszące im jako tzw. back-office będą realizowane w oparciu o metody projektowania zorientowanego na użytkownika. Planowane jest również opracowanie 5 nowych systemów dziedzinowych wspomagających pracę urzędów, rozbudowanie obecnej infrastruktury technicznej partnerów projektu i dalszy rozwój rozwiązań związanych z geoinformacją i e-administracją. Wykonywane będą również prace geodezyjne zmierzające do cyfryzacji danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz cyfryzacji danych przestrzennych Mazowieckiego Systemu Informacji Przestrzennej.
Wartość projektu to ponad 98 mln zł, z czego, 80 proc. tj. ponad 78 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy europejskich.
Liczba wyświetleń: 364
powrót