Aktualności

Egzaminy na kat. AM

2016.08.31 14:45 , aktualizacja: 2016.08.31 15:17

Autor: Joanna Wołczyńska, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • egzamin na prawo jazdy kat. AM w Zwoleniu fot. P. Stańczyk
  • Członek zarządu Rafał Rajkowski o egzaminach na prawo jazdy kat. AM fot. P. Stańczyk
  • Przebieg egzaminu fot. P. Stańczyk
  • członek Zarządu Rafał Rajkowski oraz Wicedyrektor Zbigniew Mazurkiewicz z kazdydatkją na kierowcę fot. P. Stańczyk

W zwoleńskim oddziale Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu odbyły się pierwsze egzaminy na motorowerowe prawo jazdy. Brak takich uprawnień – głównie wśród młodych kierowców – jest dużym zagrożeniem na drogach. Kandydatów na kierowców wspierał członek zarządu Rafał Rajkowski.

 

Uprawnienia gwarancją bezpieczeństwa

Kategoria prawa jazdy AM weszła w życie ustawą z 19 stycznia 2013 r. Dzięki niej użytkownicy motorowerów lub skuterów nie musieli okazywać prawa jazdy. Statystki policyjne potwierdzają, że posiadacze takich pojazdów bardzo często powodowali kolizje i wypadki drogowe. WORD w Radomiu zachęca młodych ludzi do zdobywania uprawnień i poruszania się po drodze zgodnie z przepisami.

Bezpieczeństwo na drogach jest dla nas wszystkich ogromnie ważne. Dzięki znajomości przepisów ruchu drogowego będzie znacznie mniej wypadków i innych zdarzeń. Prawo jazdy na kategorię AM to dobre przygotowanie przed zdawaniem egzaminu na kategorię B – powiedział członek zarządu Rafał Rajkowski.

 

Sankcje za jazdę bez uprawnień

Odpowiedzialność za nieletniego użytkownika motoroweru lub innego pojazdu jednośladowego nie posiadającego prawa jazdy kat. AM ponoszą rodzice. Informacja o prowadzeniu pojazdu bez uprawnień przez taką osobę trafia do sądu dla nieletnich, natomiast sam rodzic – właściciel takiego pojazdu odpowiada z kodeksu wykroczeń. W przypadku kolizji lub wypadku drogowego dochodzi do odpowiedzialności cywilnej.

Liczba wyświetleń: 381

powrót