Aktualności
2,3 mln zł z UE na systemy ostrzegania przed zagrożeniami
2016.08.23 13:30 , aktualizacja: 2016.08.23 13:57
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Centrale i syreny alarmowe oraz szkolenia dla mieszkańców to wybrane elementy systemów wczesnego ostrzegania o zagrożeniach, które już niebawem pojawią się na terenie powiatów piaseczyńskiego, otwockiego i żyrardowskiego. To kolejne inwestycje, które decyzją zarządu województwa otrzymają blisko 2,3 mln zł unijnego dofinansowania w ramach RPO WM 2014–2020.
Dziś umowy w tej sprawie podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz beneficjenci.
– To niezwykle istotne inwestycje, bo pozwolą na szybkie dotarcie do mieszkańców z informacją o zbliżających się zagrożeniach typu powodzie czy burze – podkreśliła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.
– Bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu to jedna z podstawowych kwestii. Dlatego tworzenie tego typu systemów jest bardzo potrzebne. 71 syren w powiecie piaseczyńskim, ponad 40 w otwockim i 23 w żyrardowskim – to wszystko stworzy dość rozbudowaną sieć. Cieszę się, że są to jedne z pierwszych umów, które podpisujemy w ramach nowej perspektywy finansowej 2014–2020 – podsumował wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
Szybkie reagowanie kryzysowe w powiecie piaseczyńskim
Na terenie powiatu piaseczyńskiego wprowadzony będzie zintegrowany system, który pozwoli na szybkie informowanie mieszkańców o potencjalnych zagrożeniach powodziowych, chemicznych lub niebezpiecznych zjawiskach atmosferycznych. W ramach inwestycji powstanie 71 punktów alarmowych oraz centrala wraz z aplikacją sterującą, która będzie zamontowana w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Piasecznie. Syreny alarmowe zainstalowane będą w gminach: Piaseczno (15), Góra Kalwaria (12), Lesznowola (10), Prażmów (6), Konstancin-Jeziorna (9) i Tarczyn (15). W ramach projektu zaplanowano też szkolenia dla mieszkańców dotyczące poszerzenia wiedzy o rodzajach alarmów i sposobów reagowania na niebezpieczeństwo. Informacje na ten temat pojawią się również w lokalnej prasie oraz na stronach internetowych urzędów biorących udział w projekcie.
– Projekt systemów alarmowych to duży skok technologiczny w informowaniu naszych mieszkańców o nadchodzących zagrożeniach. Liczymy, że dzięki temu systemowi mieszkańcy naszego powiatu będą mogli w porę zareagować i przygotować się na nadchodzące zagrożenia – zaznaczył starosta piaseczyński Wojciech Ołdakowski.
Bezpieczniej w powiecie otwockim
Zainstalowanych będzie 41 syren alarmowych, 8 elementów sterujących, stacja pogodowa oraz detektor do wykrywania skażeń chemicznych. Powiat otwocki zrealizuje projekt we współpracy z ośmioma gminami: Józefów, Otwock, Celestynów, Karczew, Wiązowna, Osieck, Kołbiel i Sobienie-Jeziory. Dzięki systemowi mieszkańcy otrzymają z wyprzedzeniem m.in. informację o możliwości wystąpienia gwałtownych burz czy podtopień, co jest szczególnie ważne w przypadku gospodarstw rolnych. Zainteresowani będą mogli wziąć udział w szkoleniach informacyjnych na temat działania systemu i znaczenia poszczególnych sygnałów alarmowych.
– Bardzo się cieszymy, że zakwalifikowaliśmy się do tego projektu. Liczymy, że wpłynie on nie tylko na poprawę bezpieczeństwa naszych mieszkańców, ale także na promocję naszego regionu. Bezpieczny powiat to więcej chętnych, żeby nas odwiedzić czy zainwestować. Mam nadzieję, że uda nam się ten projekt szybko zrealizować i rozliczyć – dodał starosta otwocki Mirosław Pszonka.
Wczesne informowanie o zagrożeniach
W powiecie żyrardowskim nowoczesny system wczesnego ostrzegania mieszkańców powstanie przy współpracy z gminami: Mszczonów, Puszcza Mariańska, Radziejowice, Wiskitki i miastem Żyrardów. Na ich terenie planuje się zainstalowanie 23 syren alarmowych, a w siedzibie Starostwa Powiatowego w Żyrardowie – centrali alarmowej. Komunikaty o zagrożeniach przekazywane będą zarówno z poziomu poszczególnych urzędów gmin, jak i Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pozwoli to na szybkie podjęcie działań przez mieszkańców i służby.
– Propozycja przystąpienia do projektu spotkała się z dużym uznaniem samorządów gminnych, co jest bardzo ważne dla uzyskania spójnego efektu. Dotychczas istniejące systemy dźwiękowe zostaną uzupełnione o syreny, przez które mogą być podawane również komunikaty słowne, a to jest istotne dla określenia rodzaju zagrożenia – podkreślił starosta żyrardowski Wojciech Szustakiewicz.
Liczba wyświetleń: 404
powrót