Aktualności

Inwestycje w ostrołęckich placówkach medycznych

2016.08.18 09:40

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • farma solarów Fot. arch. UMWM
  • Uczestnicy spotkania w Ostrołęce - przedstawicielki zarządu województwa i dyrektorzy placówek Fot. arch. UMWM
  • Przy farmie solarów przedstwicielki samorządu dzielą się z dziennikarzami dobrymi informacjami o inwestycjach Fot. arch. UMWM

Finalizuje się największy, tegoroczny zdrowotny projekt Samorządu Województwa Mazowieckiego. Za kilka miesięcy 12 marszałkowskich szpitali będzie ogrzewać wodę energią słoneczną. W projekcie udział biorą m.in. dwie ostrołęckie placówki ochrony zdrowia.

 

Z dobrymi informacjami o projektach służących zdrowiu pacjentów z północnej części Mazowsza przyjechały do Ostrołęki wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Ogólnie o projekcie

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Meditrans Ostrołęka" Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce to placówki, w których przewidziano montaż kolektorów słonecznych. Inwestycje realizowane są dzięki wsparciu ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Wartość obu projektów realizowanych w Ostrołęce to ponad 2,7 mln zł. Inwestycje powstały w formule „zaprojektuj i zbuduj”. Prace budowlane w ostrołęckim szpitalu, trwające od października zeszłego roku, dobiegają już końca. Pozostały niezbędne odbiory techniczne. Na podobnym etapie są prace w Meditransie. Instalacje solarne objęte są 10-letnią gwarancją. Budowa kolektorów to największa tegoroczna inwestycja w marszałkowskich szpitalach. Jej całkowita wartość to ponad 42 mln zł.

 

– W sumie w Ostrołęce zamontujemy 248 paneli słonecznych. Nasze szpitale to nie tylko przykład wysokiej jakości usług, ale też nowoczesnych praktyk, które tak jak w tym przypadku przekładają się na realne oszczędności – podkreślała członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Co w szpitalu?

W bliskiej odległości od lądowiska helikopterów powstała prawdziwa farma solarna o powierzchni 504 m². Za sprawną pracę 218 paneli odpowiada skomplikowana instalacja. W jej skład wchodzą m.in. dwa zbiorniki buforowe, w których można pomieścić łącznie 20 m³ wody. Średnie dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę, tak dużej placówki jaką jest ostrołęcki szpital to około 49 m³. Na potrzeby instalacji wyremontowano budynek kotłowni. Zgodnie z przeprowadzonymi szacunkami włączenie instalacji solarnej do szpitalnego obiegu przełoży się na oszczędności w podgrzewaniu zimnej wody nawet do około 30 proc. rocznie.

 

Co w pogotowiu?

Od początku przyszłego roku z ciepłej wody ogrzanej energią słoneczną będą korzystać pracownicy i klienci ostrołęckiego Meditransu przy ulicach Rolnej i Kościuszki. W sumie na obu obiektach zainstalowano 30 paneli słonecznych o łącznej powierzchni 68 m². Zgodnie z szacunkami oszczędności mają sięgnąć nawet 70 proc. na podgrzewaniu zimnej wody. Ponadto w ramach realizacji projektu odpowiednio zaadaptowano pomieszczenia, które będą służyć, jako węzeł solarny.

 

Inne inwestycje

W ostrołęckim szpitalu samorząd Mazowsza realizuje jeszcze jeden projekt o wartości ponad 5 mln zł. W ramach tych środków kompleksowo przebudowywane i modernizowane są pomieszczenia budynku „D”, w którym znajdują się m.in. przychodnie specjalistyczne, rejestracja i szatnia. Inwestycja obejmuje również zakup wyposażenia do odnowionego budynku. To jednak nie koniec inwestycji w ostrołęckiej placówce w tym roku.

 

Kilka dni temu decydowaliśmy o przyznaniu kolejnych środków dla szpitala w Ostrołęce. Wkrótce placówka wzbogaci się o nowy sprzęt medyczny o wartości ponad 350 tys. zł. W tym aparat USG z funkcją kolorowego Dopplera oraz, co warto podkreślić, jedyny na terenie północnego Mazowsza pozaustrojowy system wspomagania oddychania. To urządzenie pozwoli ratować pacjentów, w sytuacji gdy standardowe zabiegi resuscytacyjne nie przyniosły efektu – podkreśla wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Liczba wyświetleń: 394

powrót