Aktualności

Rolnicze podziękowanie

2016.08.16 15:00 , aktualizacja: 2016.08.16 15:24

Autor: Agnieszka Pazio (OR), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • przed kościołem stoją wieńce dożynkowe Fot. arch. Urząd Gminy...
  • na scenie m.in. wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i członek zarządu Elżbieta Lanc Fot. arch. Urząd Gminy...
  • Korowód kożykowy w trakcie wchdzenia do świątyni Fot. arch. Urząd Gminy...
  • stoiska dożynkowe oblegane przez gości Fot. arch. Urząd Gminy...
  • występ Papy Smerfa i kilkorga dzieci zaproszonych z publiczności Fot. arch. Urząd Gminy...

Gmina Sadowne obchodziła jeden z najpiękniejszych i najbardziej wyczekiwanych przez każdego rolnika dni w roku. Tegoroczne święto plonów odbyło się pod hasłem „Bydło mięsne nowym kierunkiem hodowli na terenie gminy Sadowne”. W obrzędach dożynkowych wieńczących ukończenie żniw i prac polowych udział wzięły wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska oraz członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Dziękczynnie za żniwa

Ludowe święto plonów rozpoczęła msza święta w intencji rolników, w której udział wzięły 23 sołectwa gminy Sadowne, mieszkańcy oraz zaproszeni goście. Po uroczystościach religijnych przyszedł czas na świętowanie.

 

–Praca na roli jest wymagająca i ciężka, dlatego szczególny szacunek należy się wszystkim tym, którzy dbają, by na polskich stołach nigdy nie zabrakło chleba – podkreślała wicemarszałek Jania Ewa Orzełowska.

 

–Wspólną pracą i wspólnym wysiłkiem unowocześniają Państwo polskie rolnictwo, chroniąc równocześnie fundamentalne wartości polskiej wsi. Na Państwa ręce składam słowa szczerego uznania oraz życzę wszelkiej pomyślności w dalszej, codziennej pracy – tymi słowami zwróciła się do rolników członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Nie zabrakło tradycyjnego dzielenia się najważniejszym symbolem dożynek – chlebem z tegorocznych zbiorów oraz korowodu wieńców dożynkowych. Oprawę muzyczną zapewniły zespoły ludowe „Sadowianki” i „Jarzębina”. Spróbować można było regionalnych smakołyków. Prawdziwą furorę na stoiskach kulinarnych zrobiły pokaz pieczenia sękacza oraz degustacja potraw z dziczyzny.

 

Na najmłodszych czekał Papa Smerf z konkursami i zagadkami oraz wesołe miasteczko. Mieszkańców i gości do tanecznej zabawy zachęcał lokalny zespół SAMI SWOI oraz FOR FUN BAND.

 

Wyróżnienia

Dożynki były doskonałą okazją do wyróżnienia gospodarstw rolniczych działających na terenie gminy, które zajmują się hodowlą bydła ukierunkowanego na produkcję mięsa. Dotychczas rolnicy zajmowali się głównie chowem bydła mlecznego, ale z biegiem lat w gminie zaczęło wzrastać pogłowie bydła mięsnego.

Liczba wyświetleń: 679

powrót