Aktualności

Zyskają na unijnym wsparciu

2016.07.12 15:15 , aktualizacja: 2016.07.13 10:18

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o przyznaniu ponad 16 mln zł unijnego dofinansowania w ramach RPO WM 2014–2020 na realizację inwestycji w obszarze zdrowia, bezpieczeństwa oraz e-usług. Umowy w tej sprawie podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz beneficjenci.

 

– Większość z tych środków trafi na zadania realizowane w placówkach służby zdrowia, związane z bezpieczeństwem zdrowotnym mieszkańców. Ale mamy też projekty dotyczące informatyzacji urzędów gmin oraz systemów ostrzegania przed różnego rodzaju zagrożeniami. To duży sukces tych samorządów i placówek, które w konkursie wygrały i sięgnęły po dofinansowanie – podkreśliła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Pomoc terapeutyczna on-line

Zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną i psychiatryczną dla osób, które z różnych powodów nie mogą skorzystać z pomocy stacjonarnej staje się coraz bardziej widoczne. Dlatego w przyszłym roku pacjentów Samodzielnego Wojewódzkiego Zespołu Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie czeka wiele zmian. Dzięki funduszom unijnym szpital wdroży system e-usług. Ważną częścią projektu jest możliwość udzielania pomocy medycznej on-line. Poprzez komunikatory, np. w formie czatu lub z wykorzystaniem kamer komputerowych i aplikacji typu skype pacjenci będą mogli, w zależności od potrzeb, skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą. Ponadto system umożliwi rozwiązywanie testów psychologicznych, dostęp do dokumentacji medycznej czy też zapisanie się na wizytę stacjonarną, która będzie kontynuacją leczenia rozpoczętego w formie e-terapii. Wsparcie będzie udzielane w obszarze: poradni zdrowia psychicznego, uzależnienia od alkoholu, uzależniania od narkotyków, seksuologii oraz leczenia nerwic i lęków.

 

Sprawna obsługa pacjenta w Centrum Onkologii w Warszawie

Rozbudowa infrastruktury teleinformatycznej w warszawskim Centrum Onkologii zapewni wzrost jakości obsługi pacjenta. Elektroniczna dokumentacja medyczna znacznie ułatwi sprawne funkcjonowanie instytutu. Skrócenie czasu rejestracji i usprawnienie kontaktu personelu medycznego z pacjentem przełoży się bezpośrednio na możliwość przyjęcia większej liczby oczekujących na pomoc. Zakup niezbędnego sprzętu i oprogramowania pozwoli na wprowadzenie unowocześnień w 2018 r.

 

Sprawy obywatelskie teraz łatwiejsze  

W drugiej połowie 2017 r. usługi publiczne realizowane przez gminę Ożarów Mazowiecki będą zinformatyzowane. Dla mieszkańców oznacza to sprawne załatwianie spraw bez wychodzenia z domu i czekania w kolejkach w urzędach. Dofinansowanie obejmuje: opłaty i podatki, komunikaty, ogłoszenia, konsultacje społeczne, a także rekrutację do szkół i przedszkoli oraz obsługę usług komunalnych, np. energetycznych.

 

E-usługi między Wisłą a Kampinosem

Dobre wieści dla mieszkańców gmin: Leoncin, Leszno, Pomiechówek, Stare Babice, Zakroczym. Także oni już niedługo wiele spraw urzędowych będą mogli załatwić przez Internet. W ramach projektu zakupiony zostanie niezbędny do wdrożenia e-usług sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem. System umożliwi m.in. regulowanie zobowiązań podatkowych on-line czy też zapoznanie się z treścią oraz komentowanie uchwał.

 

W Legionowie stawiają na bezpieczeństwo

Przygotowanie, plan działania i szybka reakcja to podstawy prawidłowego reagowania na ewentualne zagrożenia. Na terenie powiatu legionowskiego do 2017 r. powstanie 31 nowych punktów alarmowych tworzących system umożliwiający ostrzeganie i alarmowanie ludności powiatu o wszelkiego rodzaju zagrożeniach: począwszy od wywołanych przez żywioły natury, poprzez wszelkiego rodzaju wypadki, a skończywszy na zdarzeniach o charakterze militarnym.

 

O RPO WM 2014–2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 proc. wartości projektu. Na 2016 r. zaplanowano ponad 50 konkursów na przeszło 2,5 mld zł. Szczegółowe informacje o tegorocznych konkursach skierowanych do przedsiębiorców dostępne są na stronie serwisu Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego.

 

 

  • Wicemarszałek Wieław Raboszuk i członek zarządu Elżbieta Lanc podpisują umowy Pobierz: Wicemarszałek Wieław Raboszuk i członek zarządu Elżbieta Lanc podpisują umowy fot. Kamil Belka
  • Gratulacje dla beneficjentów Pobierz: Gratulacje dla beneficjentów fot. Kamil Belka
  • Przekazanie umów na unijne dofinansowanie inwestycji Pobierz: Przekazanie umów na unijne dofinansowanie inwestycji fot. Kamil Belka

Liczba wyświetleń: 514

powrót