Aktualności

Wizyta w muzeum w Treblince

2016.07.12 10:45

Autor: Sylwia Pałdyna, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • pomnik wzniesiony w miejscu komór gazowych fot. Sylwia Pałdyna
  • Kierownik Kopówka, Wicemarszałek Raboszuk, Dyrektor Matuszewicz pod pomnikiem upamiętniającym Romów i Sinti pomordowanych w Treblince fot. Sylwia Pałdyna
  • wicemarszałek wpisuje się do Księgi Gości fot. Sylwia Pałdyna

Zbliżająca się rocznica wybuchu powstania w obozie zagłady, (2 sierpnia 1943 r.), skłoniła wicemarszałka Wiesława Raboszuka do odwiedzin Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Wicemarszałek oddał hołd poległym i pomordowanym na terenie Obozu Zagłady i Karnego Obozu Pracy Treblinka oraz rozmawiał o dalszym rozwoju i wsparciu dla muzeum ze strony Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Hołd pomordowanym

We wpisie do księgi pamiątkowej wicemarszałek Wiesław Raboszuk wyraził nadzieję, że prawda o cierpieniu i męczeńskiej śmierci ujrzy światło dzienne, a pamięć o tych tragicznych wydarzeniach pozostanie żywa, by takie zbrodnie w historii świata już się nie powtórzyły. Dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach Andrzej Matuszewicz zaprosił wicemarszałka do obejrzenia ekspozycji w budynku muzeum, który swój remont i rozbudowę zawdzięcza wsparciu z budżetu województwa mazowieckiego. Pod pomnikiem stojącym w miejscu, gdzie niegdyś wznosiły się komory gazowe wicemarszałek Wiesław Raboszuk wraz z dyrektorem Andrzejem Matuszkiewiczem i kierownikiem Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince Edwardem Kopówką złożyli hołd wszystkim pomordowanym oraz tym, którzy z Treblinki trafili do obozów koncentracyjnych. Stąd „Czarną Drogą” udali się do miejsca straceń, które także upamiętnione jest pomnikiem. Minutą ciszy oraz zapalonym zniczem uczcili pamięć wszystkich ofiar hitlerowskiego najeźdźcy.

 

Zbrodnia na niewyobrażalną skalę

Obóz zagłady utworzono w lipcu 1942 r. Nazwa pochodzi od oddalonej o około 4 kmmiejscowości Treblinka i stacji kolejowej o tej nazwie. Obóz wybudowali głównie przez więźniowie istniejącego od lipca 1941 r. obozu pracy i przymusowi robotnicy z okolicy. Ofiarami byli Żydzi pochodzący z Polski i Europy. Pod względem liczby ofiar Treblinka II była drugim po Auschwitz-Birkenau obozem zagłady funkcjonującym w okupowanej Europie w czasie II wojny światowej. Według dzisiejszych szacunków w Treblince zamordowano do momentu likwidacji obozu w listopadzie 1943 r. około 900 tys. osób.

 

Liczba wyświetleń: 656

powrót