Aktualności

Bezpieczeństwo i e-usługi na wschodnim Mazowszu

2016.07.08 11:25

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Od lewej siedzą: wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego oraz Marcin Kulicki prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach fot. Agnieszka Pazio
  • Przedstawiciele starostwa powiatowego w Przasnyszu. Od lewej Zenon Szczepankowski starosta przasnyski i Jarosław Tybuchowski wicestarosta przasnyski fot. Agnieszka Pazio
  • Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego oraz Marcin Kulicki prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach podpisują umowę w ramach RPO WM2014-2020 fot. Agnieszka Pazio

E-usługi dla pacjentów szpitali w Siedlcach, Łosicach i Rudce, a także system wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami mieszkańców powiatu przasnyskiego to kolejne inwestycje, które powstaną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020.

 

Umowy o dofinansowanie projektów podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu Elżbieta Lanc oraz przedstawiciele starostwa powiatowego w Przasnyszu i Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

 

– To bardzo ważne i znaczące środki dla subregionu ostrołęcko-siedleckiego, dzięki którym szpital będzie w stanie szybciej i w lepszy sposób obsłużyć swoich pacjentów, a mieszkańcy powiatu przasnyskiego  będą czuć się bardziej bezpieczni. Dla szpitala i powiatu to nowe zadania, nowe wyzwania i doświadczenia z perspektywą finansową na lata 2014– 2020. Jednak cel w obu projektach jest taki sam – dobro mieszkańców – zaznaczyła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc .  

 

E-usługi dla pacjentów

 

Prawie 6,2 mln zł unijnego dofinansowania zasili rozwój e-usług medycznych w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach. Z efektów projektu skorzystają również pacjenci siedleckiego Szpitala Miejskiego, SPZOZ w Łosicach i SSZZOZ im. dr. Teodora Dunina w Rudce.

– Myślę, że wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa informatyzacja. E-usługi są tego doskonałym przykładem. Dzięki nim możemy załatwić wiele spraw nie wychodząc z domu. Jeśli dodamy do tego e-usługi medyczne, możemy mówić o podwójnym sukcesie. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza dla tych schorowanych mieszkańców naszego województwa, którzy nie zawsze mają siły na dotarcie do szpitala, by załatwić różne formalności. Teraz będą mogli przez komputer, np. zapisać się do lekarza – powiedziała wicemarszałek Ewa Janina Orzełowska.

 

Dzięki temu już niedługo mieszkańcy subregionu siedleckiego zyskają zdalny dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej dotyczącej ich stanu zdrowia, a także do usług takich jak e-korespondencja, e- wywiad lekarski, e-deklaracja POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) czy e-konsultacje. W ramach inwestycji rozbudowany zostanie również system e-rejestracji, dzięki czemu łatwiejsze będzie planowanie wizyt w poradniach specjalistycznych i pracowniach diagnostycznych oraz monitorowanie miejsca w kolejce oczekujących. W odnalezieniu gabinetu pomoże natomiast opcja wirtualnego spaceru po szpitalu.

W ramach projektu planowane jest wdrożenie systemu PACS służącego do archiwizacji i przesyłania obrazów cyfrowych z aparatów i urządzeń medycznych. System ten pozwala m.in. na śledzenie historii chorób pacjentów, porównywanie wyników z danymi z poprzednich badań czy tworzenie list zleceń. Projekt wart ponad 7,7 mln zł dofinansowano kwotą niemal 6,2 mln zł.

 

– E-usługi, które planowo ruszą w naszej placówce  za około 1,5 roku bo tyle potrzebujemy na realizację tej inwestycji – będą nową ścieżką komunikacji na drodze pacjent–lekarz. Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom i środkom unijnym nasza palcówka będzie jedną z najlepiej zinformatyzowanych w obszarze służby zdrowia na Mazowszu –  podkreślił Marcin Kulicki prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

 

Bezpieczniej w powiecie przasnyskim

 

Natychmiastowe przekazywanie informacji o zagrożeniach dla zdrowia i życia to jeden z warunków, aby mieszkańcy czuli się bezpiecznie. Dlatego już niedługo na terenie powiatu przasnyskiego powstanie system wczesnego ostrzegania przed katastrofami. Ze środków RPO WM 2014–2020 uda się utworzyć 42 punkty alarmowe z syrenami szczelinowymi na terenie miasta i gminy Przasnysz, miasta i gminy Chorzele, a także gmin Czernice Borowe, Jednorożec, Krasne i Krzynowłoga Mała. Powstanie tam powiatowe centrum sterowania i kontroli, z zainstalowanymi siedmioma urządzeniami do sterowania punktami alarmowymi oraz dziewięcioma aplikacjami sterującymi. Co ważne – system pozwoli na przekazywanie sygnałów alarmowych zarówno z poziomu gminy, powiatu, jak i województwa. Całkowita wartość inwestycji to blisko 1 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie prawie 700 tys. zł.

 

O RPO WM 2014–2020

 

Mazowsze zagwarantowane ma ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 proc. wartości projektu. Na 2016 r. zaplanowano ponad 50 konkursów na przeszło 2,5 mld zł. Szczegółowe informacje o tegorocznych konkursach skierowanych do przedsiębiorców dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu

 

 

Liczba wyświetleń: 419

powrót