Aktualności

O „Via Carpatia” w Rzeszowie

2016.06.30 13:30
Autor: Joanna Wołczyńska, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Podkarpackie Forum Drogowe fot. Arch. UMWP
Uczestnicy konferencji fot. Arch. UMWP

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym odbyło się Podkarpackie Forum Drogowe. Rozmowy dotyczyły rozbudowy sieci dróg, m.in. w województwie mazowieckim, jednak tematem przewodnim był szlak „Via Carpatia" oraz możliwości jego realizacji. W konferencji uczestniczył członek zarządu Rafał Rajkowski.

 

Znaczenie szlaku

„Via Carpatia” to planowana międzynarodowa trasa relacji „północ-południe” łącząca Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji. Droga przebiegać ma przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję, stanowiąc szlak transportowy, prowadzący wzdłuż granicy wschodniej UE, z Europy Środkowej do Azji. Trasa na całej długości ma mieć parametry autostrady bądź drogi ekspresowej.

Droga ta jest niezwykle ważna dla krajów Europy Wschodniej, ponieważ zwiększa ich bezpieczeństwo, a także decyduje o rozwoju gospodarczym. Istotne jest zatem wspólne działanie na płaszczyźnie rządowej i samorządowej, a także w strukturach europejskich, aby ten szlak został w całości wpisany do sieci bazowej TEN-T, czyli połączeń komunikacyjnych ważnych dla całej Europy. Jest to gwarancja szybszego rozwoju i finansowania.

 

„Via Carpatia” jako tematyka budowlana

Podkarpackie Forum Drogowe było również świetną okazją do spotkania branży budowlanej. Eksperci w tej dziedzinie wymieniali się nowinkami i innowacyjnymi rozwiązaniami. 

 

Poparcie dla porozumienia

W październiku br. do „Porozumienia o współpracy na rzecz budowy korytarza transportowego >Via Carpatia<” przystąpią nowi partnerzy. Będą nimi województwa: mazowieckie, lubelskie i podlaskie.

 

 

Liczba wyświetleń: 396

powrót