Aktualności
Promują ginące rzemiosła
2016.06.13 09:05 , aktualizacja: 2016.06.13 15:29
Autor: oprac.na podst.zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- fot.ach.organizatora
- fot.ach.organizatora
- fot.ach.organizatora
- fot.ach.organizatora
- fot.ach.organizatora
- fot.ach.organizatora
- fot.ach.organizatora
– Gratuluję imponującego jubileuszu i wypracowanych na przestrzeni wieków sukcesów – powiedział marszałek Adam Struzik, wręczając Medal Pamiątkowy Pro Masovia dla Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m.st. Warszawy z okazji 500-lecia istnienia organizacji.
Rzemiosło artystyczne i precyzyjne ma w naszym kraju wielowiekową i bogatą historię. Wyroby wykonywane są tradycyjnymi metodami, zazwyczaj ręcznie, z najwyższej jakości materiałów, w pojedynczych egzemplarzach, małych seriach lub na indywidualne zamówienia. Z założenia są one przedmiotami użytkowymi, jednak ich wielkie walory estetyczne, kunszt wykonania i unikatowy charakter sprawiają, że często postrzegane są jako dzieła sztuki, zaś ich twórców uznaje się za prawdziwych mistrzów, reprezentujących często ginące już zawody związane ze sztuką.
Cech
Jest elitarną organizacją zawodową o tradycji sięgającej XVI w. Zrzesza mistrzów starych rzemiosł artystycznych i precyzyjnych, działa prężnie na rzecz reprezentowania i integracji tego środowiska, rozwijania jego cennej działalności oraz promocji polskiego rzemiosła i jego twórców. Organizacja jest związana z Warszawą, wniosła znaczący wkład w powojenną odbudowę stolicy i naprawę wielu pomników. Mistrzowie cechowi wykonali też insygnia rektorskie dla władz Uniwersytetu Warszawskiego, a w latach 60. i 70. XX w. społecznie – kilkadziesiąt zegarów wieżowych z kurantami oraz zegar wieżowy dla odbudowanego Zamku Królewskiego.
W 1966 r. z inicjatywy członków cechu powstało Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych, które jest jego integralną częścią. Od początków swego istnienia gromadzi obiekty z dziedzin rzemiosła, reprezentowanych w Cechu – zabytkowe przedmioty ze złotnictwa, zegarmistrzostwa, optyki, grawerstwa i brązownictwa, współczesne wyroby rzemieślników, a także dawne narzędzia.
Wyróżnienie
Cech Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m.st. Warszawy przyznał marszałkowi Adamowi Struzikowi medal jubileuszowy. – Traktuję go jako ważne wyróżnienie i zobowiązanie do dalszego wspierania rozwoju polskiego rzemiosła – podkreślił marszałek.
Liczba wyświetleń: 355
powrót