Aktualności
Mazowsze przygotowuje się na Światowe Dni Młodzieży
2016.06.08 09:55 , aktualizacja: 2016.06.09 14:22
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Darmowy wstęp do wszystkich instytucji kultury podległych Samorządowi Województwa Mazowieckiego, możliwość bezpłatnego poruszania się pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej po Mazowszu, specjalna aplikacja mobilna zawierająca informacje o atrakcjach turystycznych regionu, szlakach, wydarzeniach i obiektach sakralnych – to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowano z myślą o pielgrzymach.
Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży
To największe wydarzenie tego roku, jakie będzie miało miejsce w naszym kraju. Obchody podzielono na dwa etapy. Pierwszy – „Dni w Diecezjach” (20–25 lipca), drugi „Wydarzenia Centralne” (25–31 lipca).
Według wstępnych szacunków w trakcie „Dni w Diecezjach” na terenie Mazowsza przebywać będzie blisko 50 tys. pielgrzymów. Z myślą o nich samorząd województwa wraz z podległymi instytucjami przygotowali szereg udogodnień i atrakcji. Do korzystania z nich będzie uprawniał identyfikator opatrzony specjalnym hologramem. Dostaną go pielgrzymi przyjeżdżający do 8 diecezji – płockiej, radomskiej, siedleckiej, łowickiej, łomżyńskiej i drohiczyńskiej, warszawskiej i warszawsko-praskiej.
– Młodzież, która odwiedzi Mazowsze, to nie tylko pielgrzymi, ale również turyści. Warto pokazać im zarówno najciekawsze zabytki Mazowsza, jak i miejsca kultu czy obiekty sakralne. Na Mazowszu mamy wiele perełek architektury sakralnej np. małe, urokliwe, drewniane kościółki czy przydrożne kapliczki. Zależy nam przede wszystkim, żeby zabrali ze sobą jak najlepsze wspomnienia – podkreślił marszałek Adam Struzik.
Transport
Przebywający na Mazowszu pielgrzymi będą mogli na terenie województwa bezpłatnie korzystać z transportu kolejowego za pośrednictwem Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej, a także za darmo zwiedzać podległe samorządowi Mazowsza instytucje kultury. Mowa o 30 placówkach m.in. Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Stacji Muzeum w Warszawie, Muzeum Mazowieckim w Płocku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Muzeum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu czy Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.
Koleje Mazowieckie zorganizują także przejazdy pielgrzymów na centralne obchody Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Odbywać się to będzie w uzgodnieniu z mazowieckimi diecezjami. Obecnie szacowane jest zapotrzebowanie na tego typu transport.
Koleje Mazowieckie przygotowały specjalną ofertę dla wszystkich tych, którzy nie będą uprawnieni do korzystania z bezpłatnego transportu, a chcieliby wziąć udział w obchodach Dni w Diecezjach. Mogą oni skorzystać m.in. z takich ofert jak:
- KM-35 – oferta przeznaczona dla dzieci i młodzieży do ukończenia 26. roku życia oraz dla osób, które ukończyły 60 lat. Uprawnienie do przejazdów z ulgą 35 proc. poświadcza dokument stwierdzający wiek,
- Bilet dobowy imienny – uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami KM (z wyjątkiem pociągu „Słoneczny” i „Dragon”) kursującymi w obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Sierpc, Działdowo, Małkinia, Ostrołęka, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kam., Drzewica, Czeremcha, Kutno przez 24 godziny,
- Bilet Lotniskowy – umożliwia podróżnym dojazd pociągiem Kolei Mazowieckich z każdej stacji kolejowej położonej w obszarze m.st. Warszawy (Centrum) do Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin. Dodatkowo Bilet Lotniskowy uprawnia do podróżowania pojazdami komunikacji miejskiej w I strefie biletowej ZTM w dniu ważności biletu przez 75 minut od godziny wpisanej odręcznie przez podróżnego.
Specjalny przewodnik i dedykowana aplikacja mobilna
„Mazowsze przeżyj i poczuj. Szlak papieski i drogi Jakubowe na Mazowszu” – wydany w ośmiu językach i przekazany do mazowieckich diecezji. Publikacja zawiera opis miejsc związanych z papieżem Janem Pawłem II, szlaków „Drogi św. Jakuba w Polsce” oraz największych atrakcji turystycznych naszego regionu. Pielgrzymi otrzymają także drobny upominek w postaci nowoczesnego i praktycznego bidonu. Stworzona zostanie również aplikacja mobilna zawierająca informacje o atrakcjach turystycznych regionu, szlakach, wydarzeniach i obiektach sakralnych. Będzie ją można pobrać przy pomocy kodu QR z bidonu oraz przewodników, a także bezpośrednio ze sklepów: Google Play, App Store i Windows Store.
Liczba wyświetleń: 972
powrót