Aktualności

27 maja – Dzień Samorządu Terytorialnego

2016.05.25 13:20 , aktualizacja: 2016.05.25 14:27

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

To święto obchodzone na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych w Polsce, które odbyły się 27 maja 1990 r. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik jest to również ważny dzień dla samorządowców, którzy na co dzień podejmują mnóstwo wyzwań, by dbać o swoje „małe ojczyzny”.

 

Mamy ponad 300 jednostek samorządu terytorialnego – w tym 314 gmin, 42 powiaty, z czego 5 to miasta na prawach powiatu oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Przed nami dzień samorządowca. To swoiste święto wszystkich naszych lokalnych i regionalnych wspólnot. Warto sobie uświadomić, że ostatnie 26 lat to wielki wkład samorządów w pozytywne zmiany w naszej ojczyźnie. Liczne inwestycje, modernizacje, zmiana wizerunku Polski i sposobu gospodarowania. Pieniądze na poziomie samorządowym wydaje się dużo bardziej racjonalnie, dużo bardziej efektywnie i jest to olbrzymia zasługa radnych gminnych, powiatowych, województw, ale również samorządów pomocniczych – sołtysów czy rad osiedli. I wszystkich tych, którzy angażują się codziennie w rozwiązywanie lokalnych problemów. Jesteśmy bliżej ludzi, bliżej ludzkich spraw i dlatego potrafimy bardziej roztropnie, rozsądnie i efektywnie rozwiązywać problemy, tworzyć programy i je z całą konsekwencją realizować – mówił marszałek Adam Struzik, składając samorządowcom życzenia dalszych sukcesów w ich pracy.

Badania CBOS

Ostatnie (z marca tego roku) pokazują, że praca samorządowców jest lepiej oceniana niż praca posłów i senatorów. Pozytywną ocenę samorządowcom wystawiło 72 proc. badanych, podczas gdy pozytywne opinie na temat funkcjonowania Sejmu wyraża 27 proc., a na temat działalności Senatu – 28 proc. Zaufanie, jakim zostali obdarzeni samorządowcy, jest najwyższe od czasów reformy administracyjnej.

Co już udało się zrobić?

Decentralizacja władzy, jaka się dokonała najpierw po 1989 r., a następnie w efekcie reformy z 1998 r., dała możliwość lepszego rozwoju miast, gmin, województw, a przez to całego kraju. W samorządzie ważniejsze niż polityka jest skupianie się na rozwiązywaniu bieżących problemów, wspieranie lokalnych inicjatyw i inwestowanie w rozwój swojego terenu. Od początku funkcjonowania Samorządu Województwa Mazowieckiego udało się ze środków województwa i funduszy unijnych  wyremontować 4 tys. km dróg, w tym 1800 km wojewódzkich i 2200 km powiatowych i gminnych, zbudować lub wyremontować 35 mostów, a także wybudować drugie lotnisko dla Mazowsza – Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Zakupiono również ponad 80 nowych pociągów i całkowicie zmodernizowano tabor Kolei Mazowieckich. Powstało ponad 1300 km sieci wodociągowej i 1500 km sieci kanalizacyjnej, zmodernizowano lub wybudowano blisko 1900 obiektów sportowych, ponad 920 szkół, 139 przedszkoli oraz 227 placów zabaw. Zmodernizowano 192 placówki medyczne, 80 instytucji kultury i obiektów dziedzictwa kulturowego. W prawdziwe perełki turystyczne zmieniło się 366 zabytków, zrewitalizowano 38 miast i 46 miejskich parków i skwerów. To także czas dużych zmian na wsi – 587 wyremontowanych i wyposażonych świetlic wiejskich i domów kultury oraz 268 odnowionych centrów wsi. To oczywiście tylko część inwestycji, bo w każdej gminie, powiecie czy mieście kolejne realizują wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i starostowie.

 

Liczba wyświetleń: 808

powrót