Aktualności

Promocja kultury

2016.05.23 12:25 , aktualizacja: 2016.05.24 09:12

Autor: opr.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Marszałek Adam Struzik wręcza medal kierownikowi zespołu Januszowi Chojeckiemu fot.arch. ZPIT PW

Marszałek Adam Struzik uhonorował Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” Janusza Chojeckiego – jednego z najwybitniejszych choreografów tańca ludowego w Polsce. Wyróżnienie  jest zwięczeniem całokształtu działalności zawodowej na rzecz kulturalnego rozwoju województwa mazowieckiego.

 

Uroczystość odbyła się w Mateczniku Mazowsze podczas drugiego koncertu Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej z okazji jubileuszu 65-lecia istnienia. Wyróżnienia, w postaci dyplomów uznania, otrzymało także dwudziestu członków tej formacji z podziękowaniem za wkład w krzewienie kultury oraz popularyzowanie polskiego folkloru w kraju i na świecie.

 

Janusz Chojecki

Absolwent fizyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz studiów choreograficznych ze specjalizacją tańca ludowego. Swoją drogę zawodową rozpoczął w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie jako młody choreograf. Wcześniej, będąc studentem fizyki, tańczył w studenckim zespole pieśni i tańca. Pasja i zamiłowanie do tańca stały się jednocześnie jego zawodowym wyzwaniem. Był m.in. dyrektorem artystycznym Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego, także kierownikiem artystycznym i założycielem kilku zespołów, wieloletnim dyrektorem artystycznym Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Od siedmiu lat jest kierownikiem Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej.

 

O formacji

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej powstał w 1951 r. To reprezentacyjna grupa folklorystyczna jednej z największych polskich wyższych uczelni technicznych. Od ponad 65 lat prezentuje swoje umiejętności instrumentalno-taneczno-wokalne widzom zarówno w kraju, jak i na świecie. Tworzą ją studenci oraz absolwenci niemal wszystkich wydziałów Politechniki Warszawskiej, a także innych warszawskich uczelni. W aktualnym repertuarze obok tańców narodowych i kompozycji z różnych regionów Polski, grupa przedstawia widowiska opisujące życie przedwojennego Lwowa i dawnej Warszawy, spektakle oparte o polskie zwyczaje ludowe oraz przedstawienia z wykorzystaniem kolęd i pieśni patriotycznych. Zespół zdobył wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. W 2011 r. marszałek Adam Struzik wyróżnił formację Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.

 

 

Liczba wyświetleń: 370

powrót