Aktualności
Bibliotekarze mieli swoje święto
2016.05.19 10:20 , aktualizacja: 2016.05.19 12:02
Autor: oprac. Marcin Molski, Wprowadzenie: Marcin Molski
- fot. Michał Słaby
- fot. Michał Słaby
- fot. Michał Słaby
- fot. Michał Słaby
- fot. Michał Słaby
- fot. Michał Słaby
- fot. Michał Słaby
- fot. Michał Słaby
Obchody dnia bibliotekarza oraz zasługi wieloletniego dyrektora Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego zgromadziły miłośników książek. Wśród nich był marszałek Adam Struzik, który wręczył zasłużonemu Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”.
O dyrektorze
Michał Stanisław Strąk – politolog, poseł na Sejm II kadencji, minister–szef Urzędu Rady Ministrów w latach 1993–1995 r. W 1967 r. skończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Cztery lata później uzyskał stopień doktora nauk politycznych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W październiku 2003 r. został dyrektorem Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy. Jest autorem książek i tekstów na temat społecznych problemów wsi i ekonomiki kultury.
Wśród jego licznych zasług jest też rozbudowa Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego.
Wyróżnieni bibliotekarze
Szczególnie zasłużeni pracownicy biblioteki, biorący udział w realizacji projektu „Rozbudowa i modernizacja Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego" otrzymali dyplomy. Bibliotekarzy wyróżniono w 4 kategoriach: osoby, które miały duży wpływ na pomyślny przebieg robót budowlanych, wniosły duży wkład w prace związane z przeprowadzką zbiorów do nowych magazynów, w urządzanie nowych czytelni i wypożyczalni, oraz wyróżniły się wprowadzaniem nowych form pracy.
Działalność placówki
Biblioteka na Koszykowej pełni funkcję biblioteki wojewódzkiej i powiatowej dla powiatu warszawskiego. Jest miejscem, w którym można się uczyć, poszerzać swoje zainteresowania, realizować pasje. Oferta placówki jest bogata: jedne z największych w kraju zbiory (ok. 1,5 mln woluminów), interesujące wystawy, spotkania i promocje książek. Realizuje zadania wynikające z jej funkcji o statusie naukowym: prowadzi działalność wydawniczą, organizuje sesje i konferencje, współpracuje z instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz rozwoju kultury i nauki, uczestniczy w programach i projektach krajowych i zagranicznych.
Rozbudowa
Projekt został sfinansowany przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z budżetu województwa mazowieckiego. Całkowity koszt realizacji inwestycji to 59 519 753,34 zł, w tym dofinansowanie unijne wyniosło 20 000 000 zł. W ramach projektu „Rozbudowa i modernizacja Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego”: wyburzono oficyny biblioteczne, podpiwniczono całą nieruchomość, zadaszono dziedzińce, wybudowano i wyposażono nowy kompleks czytelń oraz budynek biurowy. Dzięki rozbudowie, biblioteka zyskała nowe, nowocześnie wyposażone, czytelnie z bezpośrednim dostępem do książek. Zwiększyły się także powierzchnie magazynowe, konferencyjne i wystawiennicze. Zmodernizowane przestrzenie zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ogółem powierzchnia zwiększyła się o 2924 m kw.
Liczba wyświetleń: 592
powrót