Aktualności
Pałac Przebendowskich w Warszawie przejdzie zmiany
2016.05.19 08:15 , aktualizacja: 2016.05.19 12:57
Autor: oprac.na podst.zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
W siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie oficjalnie zaprezentowano plany rozbudowy placówki. Wydarzeniu towarzyszyło kuratorskie zwiedzanie wystawy pt. Henryk Sienkiewicz 1846–1916 „Dla pokrzepienia serc”. W spotkaniu uczestniczył marszałek Adama Struzik.
Przebudowa dawnego pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów
To element szerszego programu, który zgodnie z założeniami, obejmie nie tylko siedzibę główną, ale też X Pawilon Cytadeli Warszawskiej i Pawiak. Ideą przedsięwzięcia jest poszerzenie oferty ekspozycyjnej i edukacyjnej zespołu muzeów. W pałacu duże zmiany – wymiana instalacji technicznych, instalowanie windy dostosowanej do przewozu osób niepełnosprawnych, zwiększenie jego powierzchni użytkowej poprzez pogłębienie piwnic. Będzie to miejsce na nowe sale – kinową oraz konferencyjną, szatnie i toalety.
Wiele atrakcji
Na przedpolu budynku powstanie Skwer Niepodległości, w ramach którego przewidziano m.in. budowę centralnego punktu informacyjnego – Przystanek Muzeum Niepodległości. Pojawią się punkt kawiarniano-informacyjny „Niepodległa”, ogólnodostępna czytelnia zewnętrzna oraz stała ekspozycja multimedialna. Przy alei, w dwóch punktach, umieszczone będą dodatkowe atrakcje, przeznaczone dla młodszych użytkowników. Pierwszą z nich będzie tzw. Górka Generała, która pozwoli młodym zdobywcom poczuć się jak dowódca armii. Instalacją przestrzenną, znajdującą się bliżej wejścia do pałacu, będzie zabawka terenowa Ułani. Planuje się realizację dwóch układów po pięć rzeźb każda. Dzięki specjalnie dobranym ich gabarytom, z zabawek będą mogły korzystać mniejsze dzieci. Druga trasa, umożliwiająca dotarcie do wejścia głównego, to Droga Bohaterów. Wzdłuż alejki pojawią się tablice szklane z informacją oraz grafiką, przedstawiającą wizerunek postaci historycznej, która aktywnie działała na rzecz idei niepodległości w naszym kraju. Zaprojektowano tu również ławki, wyposażone w gniazda słuchawkowe – będzie można odsłuchać przygotowaną przez Muzeum Niepodległości audycję, dotyczącą danej postaci. Działać będzie także Forum Myśli Niepodległościowej.
Wystawa
W tym roku przypadają dwie rocznice związane z wybitnym pisarzem, publicystą i podróżnikiem Henrykiem Sienkiewiczem – 170. urodzin oraz 100. jego śmierci. Ekspozycja Barbary Wachowicz Henryk Sienkiewicz 1846–1916. „Dla pokrzepienia serc”, wpisująca się się w obchody Roku Henryka Sienkiewicza, ukazuje jego życie i twórczość, dzięki bogatemu zestawowi fotogramów, pamiątek osobistych, rękopisów, unikatowemu materiałowi ikonograficznemu, obiektom muzealnym z epoki oraz kostiumom z filmu „Ogniem i mieczem”. Wystawę można oglądać w Muzeum Niepodległości do 30 października br.
Liczba wyświetleń: 415
powrót